Falta jediným nováčkem

Olomoucký záložník Šimon Falta je jediným nováčkem v nominaci české reprezentace na závěrečné dva zápasy kvalifikace mistrovství světa 2018 proti Ázerbájdžánu a San Marinu. Trenér Karel Jarolím nemohl povolat zraněné „Italy“ záložníka Ladislava Krejčího a útočníka Patrika Schicka. Falta je jedním ze strůjců výborného vstupu hanáckého nováčka do prvoligové sezony. Čtyřiadvacetiletý středopolař si v osmi kolech připsal tři góly a jednu asistenci. Sigma je v tabulce druhá o sedm bodů za vedoucí Plzní.

"Řekl si o nominaci svými výkony, dokáže se prosadit v koncovce. Je to technický hráč, umí zakončit i připravit dobré situace," říká kouč a dodává: "Zase jsme těch změn nechtěli dělat tolik. Necháme tomu ještě víc času. Bude tam prostor v listopadu a případně na jaře. Když si Olomouc udrží formu, mohou šanci dostat i další hráči."

Šanci na postup na šampionát v Rusku v příštím roce národní tým definitivně ztratil už po zářijových porážkách 1:2 s Německem a 0:2 v Severním Irsku na začátku září. S Ázerbájdžánem se reprezentace utká ve čtvrtek 5. října v Baku, proti San Marinu nastoupí o tři dny později v Plzni. V nominaci je i obránce Tomáš Kalas, přestože kvůli trestu za žluté karty nemůže hrát v Ázerbájdžánu. Otazník je u dalšího beka Theodora Gebre Selassieho, jehož manželka čeká v příštích dnech narození druhého dítěte a trenér Jarolím připouští, že by mohl z tohoto důvodu místo obránce Brém nakonec povolat i někoho jiného.

Přestože jsou čeští fotbalisté už bez šance postoupit na MS 2018, stále mají o co hrát. Půjde jim o lepší nasazení do kvalifikace evropského šampionátu 2020 a do Ligy národů. Tento nový projekt UEFA od příštího roku do velké míry nahradí stávající přípravné zápasy a nabízí dodatečnou šanci kvalifikovat se na EURO.

Nominace:

Brankáři: Tomáš Vaclík (Basilej), Tomáš Koubek (Rennes), Pavlenka (Brémy).

Obránci: Theodor Gebre Selassie (Brémy), Pavel Kadeřábek (Hoffenheim), Jan Bořil (Slavia), Jakub Brabec (Genk), Michael Lüftner (FC Kodaň), Marek Suchý (Basilej), Tomáš Kalas (Fulham), Filip Novák (Midtjylland).

Záložníci: Tomáš Souček (Slavia), Bořek Dočkal (Henan Jianye), Vladimír Darida (Hertha), Jakub Jankto (Udinese), Josef Hušbauer (Slavia), Jan Kopic (Plzeň), Jaromír Zmrhal (Slavia), Antonín Barák (Udinese), Šimon Falta (Olomouc).

Útočníci: Jan Kliment (Bröndby), Milan Škoda (Slavia), Michael Krmenčík (Plzeň)