Evropské výzvy

Bez ohledu na to, jaké je aktuální počasí, český fotbal nebude mít dlouhou herní přestávku, spíš naopak. Nejvyšší soutěž si svůj obvyklý termínový program v prosinci o týden protáhla (a sehrálo se dokonce 19 ligových kol) a v únoru odstartuje o stejné období dříve. Důvodem ke zkrácení zimní pauzy je premiérový start nadstavbové části, která se odehraje v květnu.

Dva elitní kluby, které dominují dosavadnímu průběhu FORTUNA:LIGY, si v prosincovém finiši vybojovaly účast v play-off Evropské ligy, Plzeň díky třetímu místu ve skupině Ligy mistrů, Slavia pak prvenstvím ve své skupině EL. V únoru je tak čekají dvojzápasy s Dinamem Záhřeb, resp. Genkem, jejichž výsledky ovlivní český koeficient v dalších sezonách. Jsou to evropské výzvy nejen pro ně, zvlášť když se při losu vyhnuli soupeřům z top-zemí, ale i pro celý tuzemský klubový fotbal, který by profitoval z jejich bodových zisků a zejména z případného postupu do osmifinále.

Národní tým se sejde až v polovině března před vstupním duelem kvalifikace EURO 2020, který ho čeká s největším favoritem skupiny Angličany v jejich londýnském svatostánku ve Wembley. Česká reprezentace se právem pyšní sérií šesti startů na závěrečných turnajích evropského šampionátu, a svěřenci trenéra Šilhavého mají před sebou jasný cíl: přidat sedmý postup v řadě. Aby se ho podařilo v tomto kvalifikačním roce naplnit, musejí především maximálně bodovat v domácím prostředí, což byl velký kámen úrazu v předchozích bojích o mistrovství světa 2018 v Rusku, kdy postupové nebo aspoň barážové naděje sfoukly hned dvě úvodní bezbrankové remízy se Severním Irskem a Ázerbajdžánem. Proto možná důležitější než výsledek konfrontace s kolébkou fotbalu bude bodová bilance z červnového dvojutkání, kdy Česko hostí Bulharsko a o tři dny později pak Černou Horu.

Juniorské reprezentační výběry vstoupí na jaře do druhé fáze „Elite kvalifikace“ mistrovství Evropy. „Devatenáctka“ bude pobývat v březnu jako „áčko“ v Anglii, kde narazí na těžké soky – po domácích mladících to budou Dánové a Řekové, ale jen vítěz postoupí na evropský šampionát v červenci v Arménii. „Sedmnáctka“ bude ve stejnou dobu bojovat v Nizozemsku, kde se střetne s Izraelem, Severním Irskem a na závěr s hostitelskými „oranjes“. V této věkové kategorii mají Češi reálnější naděje dostat se na dubnové mistrovství Evropy v Irsku, neboť si postup vybojují dva nejlepší celky.