Evropské pohárové kočování

Několik posledních dekád se jízdní řád obou kontinentálních pohárových soutěží nijak výrazně neměnil. Po podzimní skupinové fázi se jarní play-off hrálo klasicky systémem doma-venku až do finále, jehož dějiště UEFA v dostatečném časovém předstihu zvolila. Vloni COVID-19 tyto staré fotbalové pořádky rozmetal na padrť, v termínové a karanténní nouzi vznikl turnajový model závěrečných kol vždy v jedné zemi, aby se Liga mistrů a Pohár UEFA vůbec dohrály, aby znaly svého vítěze a také aby se nemusely vracet horentní sumy za již prodaná reklamní a televizní práva.

Ani zimní masivní očkování obyvatel vakcínami zatím nepřineslo v pandemii, která trvá v Evropě zhruba již rok, tak zásadní obrat k lepšímu, aby se mohla striktní opatření v drtivé většině zemí konečně rozvolnit a postupně vrátit život k normálu včetně toho fotbalového, aby mohli diváci na ligové či pohárové zápasy aspoň do části hledišť stadionů.

V minulých týdnech se objevil jiný problém, který již beztak složitou situaci ohledně pořádání utkání ještě mnohem víc zkomplikoval. Kvůli britské mutaci viru zakázalo Německo a některé další státy vstup občanů či výprav z postižených zemí na svoje území a o udělení případných výjimek tamní ministerstva zdravotnictví kategoricky odmítla jednat. A tak se musely hlavně německé kluby se svými anglickými soupeři operativně dohodnout, kde sehrají svoje „domácí“ utkání.

Finalista posledního ročníku Ligy mistrů Lipsko přivítá předposledního vítěze Ligy mistrů Liverpool v Puskás Areně v Budapešti, kde se rovněž odehraje i duel Borussie Mönchengladbach s Manchesterem City. Třetím anglickým klubem, který ze stejného důvodu zavítá do maďarské metropole, bude v Evropské lize Tottenham. „Kohouty“ zde budou hostit „Vlci“ z Wolfsburgu. Bude se hrát i na jiných stadionech. Atlétiko Madrid se v Champions League utká s Chelsea v Bukurešti, v Evropské lize se duel norského Molde s Hoffenheimem odehraje ve Villarrealu, Manchester United pocestuje za soupeřem ze San Sebastianu nikoliv do Basicka, ale do Turína. Ve „věčném městě“ Římě se uskuteční utkání Benfica Lisabon-Arsenal, jeho odveta se pak bude hrát v řeckém Pireu…

Český klubový fotbal zastupuje ve vyřazovací fázi pouze mistrovská Slavia, které los v Evropské lize přisoudil anglický Leicester. Vedení červenobílých ale nemusí hledat žádné alternativní řešení za hranicemi, neboť ministerstvo zdravotnictví udělilo před pár dny čtvrtečnímu zápasu s „Liškami“ v Edenu výjimku. V pondělí padla i hrozba pětidenní karantény po návratu slávistické výpravy z odvety na Ostrovech domů. Vztahuje se na ni čerstvá vládní výjimka pro profesionální sportovce, vracející se z rizikových zemí, mezi které patří i Anglie. Ligový lídr bude v izolaci jen do té doby, než budou známy výsledky testů všech účastníků zájezdu na COVID-19, takže ligové utkání na Slovácku v poslední únorový den, které termínově spadalo do pěti dnů karantény, se nemusí překládat…