Evropské dilema: hrát či nehrát?

I když se po bundeslize chystají na obnovený start nejvyšších soutěží v dalších evropských zemích včetně Česka, není to na starém kontinentě úplně jednoznačný trend. Rozrostl se totiž rovněž i počet těch federací, kteří stávající sezonu předčasně odpískaly. V Belgii s tímto krokem po několika odkladech v pátek vyslovily souhlas tamní ligové kluby, takže český reprezentační forvard Michael Krmenčík si ke třem českým mistrovským titulům s Plzní přidá i první zahraniční, který získal v Jupiler lize s FC Bruggy. Po nedávných striktních nařízeních tamních vlád, že se hromadné sportovní akce nebudou konat až do konce srpna, se vzápětí ukončily nedohrané ligy v Nizozemsku a ve Francii.

V minulém týdnu se k nim připojil i Kypr, kde sice měli ligovou tabulku již rozdělenou na skupiny o titul a záchranu, ale zastavená nadstavbová část již další kola nepřidá. Fotbalové vedení z ostrova ve Středozemním moři neoznámilo jméno nového mistra, možná proto, že jen zásluhou lepšího skóre aktuálně vedla Omonia Nikósia, v jejíž obraně pravidelně nastupují čeští beci Jan Lecjaks a s Michaelem Lüftnerem, před Anorthosis Famagusta. Oba tyto týmy budou spolu s APOEL Nikósia a Apollon Limassol zastupovat kyperský klubový fotbal v příštím ročníku evropských pohárů.

V pondělí se skotské kluby dohodly na předčasném ukončení sezony, titul obhájil Celtic Glasgow, který vyhrát podeváté za sebou a rozšířil počet ligových prvenství na 51. Sestoupili fotbalisté Heart of Midlothian, jejichž branku hájil druhou sezonu český gólman Zdeněk Zlámal. „Omezení, nařízená skotskou vládou, a hluboké obavy o bezpečnost hráčů i diváků, nedaly lize žádnou jinou reálnou možnost než zbytek ročníku zrušit,“ konstatoval suše předseda skotské ligy Murdoch MacLennan.

Zbývající trio z evropské top-pětky – Anglie, Itálie a Španělsko, zatím řeší posuny v tréninkovém procesu ligových týmů, aby se mohly společně připravovat v menších či větších skupinách. S konkrétními termíny restartu spíš jen žongluje jako s pokusnými balonky, vysílanými směrem k vládě, jestli je při ústupu pandemie koronaviru v zemi výhledově posvětí a zároveň za jakých omezujících opatření. Postupné otevírání hranic, ke kterému v posledních dnech dochází, nahrává i fotbalu, byť bez diváků, třebaže se už i v Česku nadhazují hypotetické varianty jejich přítomnosti na stadionech v řádu několika stovek či tisícovek. Je zde však jedno hrozící memento v podobě pozitivních testů na COVID-19 u více hráčů z jednoho klubu, které by mohlo vyústit v kolektivní dvoutýdenní karanténu a dominovým efektem zbortit celou stavbu zhuštěné termínové listiny…