Evropská razítka

Ve fotbale střídání kalendářních roků nepřináší významný bilanční předěl, neboť v drtivé většině zemí jsou soutěže nastaveny podle systému podzimu-jaro, takže z nich je ukrojena pouze první polovina. Na reprezentační úrovni až donedávna končily kvalifikace na kontinentální a světový šampionát v polovině listopadu, ale nově vzniklá Liga národů a její herní model posunuly cílovou pásku až do března, kdy se ve čtyřech skupinách uskuteční play-off o poslední čtyři volná místa na EURO 2020.

Tato neznámá se přímo dotýká i českého národního týmu, který neví, jestli v úvodním zápase evropského šampionátu narazí 15. června v Glasgow na domácí Skoty, Srby, Nory či Izraelce. To je však detail, se kterým se realizační tým Jaroslava Šilhavého ve zbývajícím čase vypořádá, neboť nejdůležitější bylo, že si Česko pod jeho vedením zajistilo už v říjnu vítězstvím v Plzni nad Kosovem sedmé postupové razítko v řadě na mistrovství Evropy a zůstává nadále ve vybrané společnosti, do které už patří jen velmoci Francie, Itálie, Německo, Portugalsko a Španělsko.


Úřadující mistr pražská Slavia, která mílovými podzimními kroky vyrazila za obhajobou titulu, na kýžený „štempl“ bohužel nedosáhla. S evropskými top-týmy Interem Milán, Barcelonou a Borussií Dortmund, které v klubových vitrínách leští trofeje za vítězství v nejprestižnější pohárové soutěži starého kontinentu, svedla úchvatné souboje jako rovný s rovným. Ale protože je červenobílí nedokázali efektivnější koncovkou přetavit do většího bodového zisku, spanilá jízda pro ně již ve skupině skončila. Souček a spol. tvořili i kostru české reprezentace, se kterou mají možnost a určitě i velkou motivaci se znovu ukázat fotbalové Evropě, zvlášť když jim los EURO 2020 přisoudil vicemistry světa Chorvaty a znovu ve Wembley Angličany, kteří na posledním světovém šampionátu v Rusku v roce 2018 „brali“ bramborovou medaili. A nemluvě o tom, že oba vzájemné kvalifikační výsledky londýnský debakl 0:5 a senzační výhru 2:1 v Edenu mají všichni jejich aktéři pořád v živé paměti...


Neměli bychom při tomto evropském ohlédnutí zapomenout i na juniorské reprezentační výběry. „Lvíčata“ se vyhoupla po podzimní části kvalifikace mistrovství Evropy hráčů do 21 let, ve které mají ve skupině silné týmy Chorvatska, Řecka a Skotska, do čela průběžné tabulky. Odvetné duely v nadcházejícím roce ukáží, jestli se čeští mladíci po čtyřleté pauze probojují opět na závěrečný turnaj, který společně v červnu 2021 uspořádá Maďarsko a Slovinsko. Jak „devatenáctka“, tak „sedmnáctka“ na něm ve své věkové kategorii v letošním roce startovaly, a i když domů nakonec z Arménie a Irska nepřivezly žádný cenný kov, již samotná účast v tandemu mezi evropskou elitou je úspěchem, kterým se nemůže pochlubit moc zemí. Na jaře oba týmy čekají druhé fáze kvalifikace v Nizozemsku a Estonsku, kde budou v silné konkurenci usilovat o reprízu postupu na Evropu.