EURO 2024 bude v Německu

Mistrovství Evropy v roce 2024 bude hostit Německo. UEFA mu dala přednost před druhým kandidátem Tureckem. Jméno vítěze voleb v Nyonu zveřejnil její prezident Aleksander Čeferin, rozhodlo tajné hlasování 17 členů výkonného výboru unie. Z nich bylo 12 pro Německo, čtyři pro Turecko a jeden se zdržel. 

"Zvítězila o něco silnější kandidatura," říká místopředseda UEFA David Gill. Jednou z hlavních německých výhod byl fakt, že celková kapacita stadionů je o 300 tisíc více, než má turecká. Německo bude pořadatelem evropského šampionátu podruhé v historii, předtím se tam závěrečný turnaj ME konal v roce 1988. Spolková republika také dvakrát hostila mistrovství světa v letech 1974 a 2006.  

Na turnaji se odehraje 51 zápasů ve 32 dnech, hostit ho bude deset německých měst Berlín, Mnichov, Dortmund, Gelsenkirchen, Stuttgart, Hamburk, Düsseldorf, Kolín nad Rýnem, Lipsko a Frankfurt. Finále bude buď v Berlíně, nebo v Mnichově.  

"Máme úžasné stadiony, fanoušky milující fotbal a hlavně lidi, kteří rádi slaví s ostatními Evropany. Uspořádáme v Německu obrovskou fotbalovou párty," ujišťuje bývalý reprezentační kapitán Philipp Lahm, který byl ambasadorem kandidatury. Pro příští EURO v roce 2020 UEFA poprvé zvolila variantu rozložit turnaj do 12 měst ve 12 evropských zemích. Mezi nimi je i Německo a Mnichov.