EURO 2020 je o rok odložené

Mistrovství Evropy se kvůli pandemii nového typu koronaviru letos v létě neodehraje. UEFA po videokonferenci se zástupci všech 55 členských zemí odložila šampionát na příští rok. Bude se hrát ve stejném formátu a ve stejných zemích od 11. června do 11. července 2021. UEFA zároveň do odvolání přerušila všechny své soutěže včetně Ligy mistrů a Evropské ligy. Žádnou ze soutěží nechce rušit. Březnový reprezentační termín včetně play off podle Ligy národů o EURO 2020odložila na červen. UEFA vyzvala své členské země, aby se pokusily dohrát domácí soutěže, které byly kvůli opatřením proti nákaze přerušeny. Ustanovila pracovní skupinu, která bude hledat řešení, jak sezonu dokončit.

"Evropský fotbalový festival na prázdných stadionech s opuštěnými fanouškovskými zónami, když kontinent sedí doma v izolaci, je neradostná představa. Nemohli jsme dopustit, aby takhle vypadaly oslavy 60. výročí soutěže," zdůrazňuje předseda UEFA Aleksander Čeferin.

Fotbalové E
URO bylo odloženo poprvé v historii, která se datuje od roku 1960. Mistrovství světa se naposledy podle plánu nehrálo v letech 1942 a 1946 kvůli druhé světové válce. Premiérově se velký turnaj uskuteční v lichém roce. "Je to očekávané rozhodnutí, jinak v této situaci rozhodnout nešlo. Samozřejmě s tím souhlasím, fotbal je dnes na druhé koleji," říká trenér české reprezentace Jaroslav Šilhavý, jehož svěřenci se v základní skupině Eura utkají s Chorvatskem, Anglií a jedním ze čtyř vítězů play off podle Ligy národů.

R
ozhodnutí podpořilo všech 55 asociací. Odložení o rok podporovali i čeští zástupci na videokonferenci - předseda FAČR Martin Malík a generální sekretář Jan Pauly. "Fakt, že se EURO neodehraje tento rok, byl, myslím, už pár dnů více než jasný. Nyní šlo o to vybrat ze všech možných variant cestu, která bude dávat z aspektů zdravotních, sportovních a samozřejmě sekundárně i ekonomických největší smysl. Tou je přesunutí šampionátu o rok," konstatuje šéf českého fotbalu.

Po
úterním jednání zůstává nejasné, jak se dohraje aktuální ročník Ligy mistrů a Evropské ligy, které se zastavily v průběhu osmifinále. Podle spekulací médií je ve hře i varianta Final Four pro semifinalisty. UEFA rozhodla, že ligové soutěže v jednotlivých zemích se budou moci dohrávat i v termínech, které jsou vyhrazeny pro evropské poháry. Naopak zbývající zápasy aktuálního ročníku klubových soutěží UEFA se budou moci konat i o víkendu, kdy jsou na programu domácí ligy.

Česká reprezentace se měla na konci března představit v USA v přípravných zápasech s Mexikem a Hondurasem. Březnový termín byl přeložen na červen a červnový se má posunout do listopadu. UEFA bude také hledat termíny pro utkání mládežnických reprezentací. Bude muset přesunout evropský šampionát jednadvacítek, který se měl konat příští rok v létěv Maďarsku a ve Slovinsku.

Změna termínu po odložení E
URO 2020 čeká podle FIFA Gianniho Infantina i klubové mistrovství světa, které se mělo konat rovněž v létě 2021. Rozšířeného turnaje v Číně, kde pandemie začala, se bude účastnit poprvé 24 týmů.