Elegantní kličky z problémů

Předchozími dny hýbaly nejen atraktivní fotbalové duely na domácí i evropské scéně, ale také problémy, které si do nich některé týmy disciplinárně či jinak přinesly. Hledala se tedy netradiční řešení, jak se s těmito komplikacemi, pokud možno s co nejmenší újmou, vypořádat.

Bratislavský Slovan musel odehrát úvodní utkání skupiny Evropské ligy, do které se „belasí“ probojovali potřetí ve své bohaté historii, na liduprázdném Tehelném poli. Byl to trest UEFA za kulantně řečeno nevhodné chování jeho fanoušků v domácím zápase závěrečného předkola proti řeckému šampionovi PAOK Soluň. V reglementu sankcí našli funkcionáři nejslavnějšího slovenského klubu kličku, jak alespoň částečně zaplnit ochozy – jedna výjimka umožňovala přítomnost mládeže do 14 let v doprovodu jedné dospělé osoby na deset teenagerů. Moderní stadion, který byl otevřen na začátku tohoto roku, se zaplnil minimálně ze čtvrtiny a neúnavné povzbuzování omladiny dost možná přispělo k senzační výhře nad Besiktasem Istanbul 4:2. Ostatně sami hráči se po utkání netajili tím, jak jim tento povolený verbální doping pomohl k pokoření mnohem slavnějšího tureckého soupeře.

Ze stejné země měla soka i pražská Sparta, která na Letné ve třetím kole proti Trabzonsporu měla rovněž „zavřené hřiště“, ale na podobný nápad nikdo z jejího managementu nepřišel. Kdo ví, třeba by svěřenci trenéra Jílka v závěru nepromrhali slibný dvoubrankový náskok do odvety a nemuseli třetí rok po sobě zůstat mimo pohárovou Evropu… Kovaní sparťanští fanoušci byli před nedělním derby iniciátory akce, která měla jeho průběh otrávit „zrádcům“, tedy bývalým nositelům rudého dresu, oblékajících nyní ten sešívaný. Jejich výzvy, aby s sebou přinesli plyšové krysy, hady a prasata, které před výkopem naházejí na trávník, se chytili v Edenu, ale v opačném gardu. Slávistický boss Jaroslav Tvrdík ve svém tradičním nočním twitterovém poselství vyhlásil, že každý „plyšák“ na trávníku bude mít hodnotu 100 korun, které následně poputují coby charitativní dar Nadaci Donor do motolské nemocnice na boj s dětskou leukémií. Hráči to demonstrovali při nástupu, když měli na sobě speciální trička s nápisem „Plyšáci do Motola“. Hosté tak ulomili nejen ostrý hrot celé akci, protože odradili řadu ještě nerozhodnutých domácích příznivců k tomuto házecímu aktu, ale zároveň ji překlopili ve svůj bohulibý skutek, který o den později vyčíslili na sumu dosahující téměř 200 tisíc korun.

P. S. Uvidíme, jestli disciplinární komise UEFA povolí hříšníkům opakované odpustky. Slovan totiž musí odehrát bez diváků v Bratislavě i druhý zápas skupiny Evropské ligy s Wolverhamptonem. Také slovenský svaz dostal kromě pokuty stejný trest spolu s maďarským za násilnosti na tribunách a rasistické chování v nedávném vypjatém sousedském derby v kvalifikaci o postup na EURO 2020 v Budapešti, takže reprezentační výběr českého trenéra Pavla Hapala byl měl nastoupit 10. října na stadionu v Trnavě proti Walesu bez diváků, stejně jako Maďaři o tři dny později doma proti Ázerbajdžánu…