Dvojnásobný test „jedenadvacítky“

Česká reprezentace do 21 let se chystá na poslední testovací sraz před závěrečnou přípravou na červnové mistrovství Evropy v Polsku. Trenér Vítězslav Lavička nebude mít k dispozici opory Patrika Schicka, Jakuba Jankta a Antonína Baráka, které si pozval do A-týmu kouč Karel Jarolím, proto se rozhodl vyzkoušet nové tváře. "Nominace vznikala jako výsledek všech okolností. Některá jména chybí, ale otevírá se prostor vyzkoušet další hráče, kteří tu ještě nebyli nebo se vrací," říká trenér Lavička a dodává: "Schick, Barák a Jankto jsou prověření a není třeba je teď zkoušet. Právo první volby má áčko a my to respektujeme. Ale samozřejmě bychom byli rádi, aby byli k dispozici na mistrovství Evropy."

Vůbec poprvé se do výběru „lvíčat“ dostali Michal Sáček ze Sparty, Jakub Nečas z Mladé Boleslavi či brankář Patrik Macej ze slovenských Michalovců. "Patrik je jedna z úplně nových tváří. Je produktem baníkovské školy, delší dobu jsme ho sledovali, a jelikož gólmanský post bychom rádi vyřešili, tak trenér brankářů Petr Kouba jezdil osobně na jeho zápasy a máme záměr mu dát v jednom utkání příležitost," vysvětluje kouč svůj záměr. Po delší době se vrací i stoper Patricio Stronati, který v zimě přišel z Austrie Vídeň na hostování do Mladé Boleslavi, kde se usadil v základní sestavě. "Krok zpět do české ligy dělal proto, aby zabojoval o jedenadvacítku, a chceme mu dát šanci," zdůrazňuje Vítězslav Lavička.

Zatímco do reprezentačního „áčka“ se vešel jediný hráč trápící se pražské Sparty brankář Tomáš Koubek, v „jedenadvacítce“ jich je hned pět. Vedle Sáčka také Daniel Holzer, Aleš Čermák a útočníci Lukáš Juliš s Matějem Pulkrabem. Aktuálně je ve výběru 20 hráčů, další tři budou do pondělního srazu nominováni dodatečně. Tým se sejde v pondělí v Praze-Benicích a v úterý se přesune do Karviné, kde v pátek sehraje přípravný zápas se Slovenskem. Následně zamíří do polských Katovic, kde si tým poprvé vyzkouší bydlení v hotelu, ve kterém bude mít základnu i během evropského šampionátu, a také stadion v Tychách, kde sehraje všechny tři zápasy ve skupině. "Chtěli jsme v Tychách hrát i nyní přípravné utkání s Polskem, ale nakonec se to nepodařilo. Vyzkoušíme si ho ale alespoň při tréninku. Chceme si vše prověřit, aby nás nějaké nedostatky nezaskočily až během evropského šampionátu," konstatuje manažer týmu Jaromír Šeterle.

Česká „jedenadvacítka“ chystá i dvě propagační akce spojené s autogramiádou hráčů. První se uskuteční ve středu 22. března v obchodním centru Karviná, druhá bude pak v sobotu 25. března přímo v Tychách.