Dva roky jako noc a den

Na posledním mistrovství světa v roce 2018 v Rusku skončily týmy Anglie a Belgie před branami finále, takže si to na závěr pro ně úspěšného turnaje zahrály spolu o třetí místo a světový bronz, který si po výhře 2:0 odvezli domů „Rudí ďáblové“. S oběma špičkovými týmy se česká reprezentace následně střetla v ostrých kvalifikačních zápasech. Předvedené výkony a dosažené výsledky v nich byly diametrálně odlišné, výstižně se k nim proto hodí frekventované přirovnání „jako noc a den“.

Hrůznou noc prožil český národní tým 22. března 2019 v londýnském chrámu ve Wembley, kde při startu kvalifikace o postup na EURO 2020 inkasoval od výběru fotbalové kolébky potupného „bůra“, když si pár branek de facto vstřelil sám a vlastní příležitosti trestuhodně spálil. Pro trenéra Jaroslava Šilhavého, který reprezentační celek převzal na podzim v rozehrané Lize národů, a jeho svěřence to byla velmi tvrdá herní lekce. Společně cítili, že takhle pasivně se už prezentovat na mezinárodní scéně nechtějí. Proto při neformální schůzce ještě v průběhu reprezentačního srazu požádali lídři kabiny kouče, aby mohli i proti favorizovaným soupeřům napadat jeho rozehrávku mnohem výš než dosud, snažit se s ním aktivním týmovým pojetím herně držet krok a při zisku míče se sami ihned tlačit dopředu. Nebylo to pro řadu z nich žádné novum, protože takhle byli zvyklí hrávat i ve svých klubech.

Za pouhé čtyři dny čekala další perná konfrontace se světovým gigantem, neboť do Edenu zavítala k přátelskému duelu Brazílie, která naposledy hrála na území bývalého Československa před více jak půlstoletím v roce 1968 v Bratislavě. Hlavně v prvním poločase se diváci na stadionu i u televizních obrazovek nestačili divit, jakou pozitivní proměnou český tým prošel. Odměnou mu byl vedoucí gól Davida Pavelky, a i když „kanárci“ po přestávce využili nabídnutá okénka v domácí defenzívě, byla to porážka 1:3 s fotbalově vztyčenou hlavou. Nebude, myslím, na škodu připomenout si sestavu z Wembley. Figurují v ní až na krajního obránce či záložníka Theodora Gebre Selassieho, který právě duelem s Brazilci ukončil svoji dlouhou kariéru v národním týmu, všichni členové současného reprezentačního kádru: Pavlenka – Kadeřábek, O. Čelůstka, Kalas, F. Novák – T. Souček, Pavelka – Gebre Selassie, Darida (67. Masopust), Jankto (46. Vydra) – Schick (82. Milan Škoda). V Praze pak vyběhli na trávník také Coufal, Kúdela či Král, kteří se postupně etablovali až do základní sestavy.

Od londýnského výprasku uplynuly přesně dva roky a pět dnů, když si to čeští reprezentanti v kvalifikaci o postup na mistrovství světa 2022 v Kataru sebevědomě rozdali s lídrem světového rankingu FIFA Belgičany, třebaže Jaroslav Šilhavý musel kvůli platným karanténním opatřením v Německu oželet bundesligové kvarteto Pavlenka, Kadeřábek, Darida a Schick, z něhož by se minimálně poslední dva objevili ve zvolené jedenáctce. Víc než zasloužená remíza s největším favoritem skupiny E, který v závěru i s přispěním pověstného fotbalového štěstí odvrátil hrozící senzační porážku, je výmluvným důkazem, jak za dva roky vyspěl český team-work, že si věří a troufá na absolutní kontinentální elitu. Uvážlivý a komunikativní kouč, jemuž se podařilo vytvořit uvnitř týmu přátelské vazby, však zůstal po sobotním galapředstavení realisticky na zemi. Konstatoval, že správnost cesty, po které s reprezentací kráčí, by měl potvrdit úterní souboj v Cardiffu s Walesem, potencionálně nejvážnějším konkurentem v boji o druhou barážovou příčku ve skupině.