Dušan Melichárek: „Švédsko funguje normálně!“

Dušan Melichárek: „Švédsko funguje normálně!“

V době pandemie koronaviru má notné privilegium. Jako jeden z mála fotbalistů v Evropě zažívá brankář Malmö DUŠAN MELICHÁREK společné tréninky. Bez jakéhokoli omezení. Ve švédském klubu, do kterého se v prosinci 2018 vrátil po téměř osmi letech, je spokojený. Stejně i po životní stránce.

„OPATŘENÍ VE ŠVÉDSKU NEJSOU TAK PŘÍSNÁ“

„Švédsko funguje v omezeném režimu, nicméně opatření a zákazy nejsou tak striktní, jako v Česku. Tady vláda vyhlašuje doporučení. V restauracích a obchodních domech je méně lidí, školy jsou zavřené. Ale celkově země i ekonomika normálně fungují. Co se týká fotbalu, jsme omezení v tom, že se převlékáme a sprchujeme doma, obědy nám na stadionu balí s sebou. Potkáváme se jen na trénincích, ale nejsme rozdělení na skupinky. Trénujeme jako obvykle, všichni dohromady. Jen se nesmějí hrát přátelská utkání. Nižší soutěže ještě donedávna mohly, ale doporučení nehrát platí už i pro ně.

 

„JE FAJN TRÉNOVAT POHROMADĚ“

Je fajn, že se můžeme připravovat spolu. Jenže soutěž už měla začínat, takže už trénujeme skoro čtyři měsíce. Teď přišla informace, že by se liga mohla rozjet osmnáctého června. Takže víme, že budeme trénovat další dva měsíce. Bez jistoty, že soutěž v červnu začne. Tréninky si ale víc užijeme, když jsme pohromadě. Nedokážu si představit, že bychom byli rozdělení na skupinky a nemohli jít do kontaktu. Takový model přece nemá s fotbalem společného, vlastně jde o jiný sport. Nevím ani, jak ho nazvat. V osmi lidech nenacvičíte vůbec nic.

 

„DO RESTAURACÍ TEĎ LIDÉ PŘÍLIŠ NECHODÍ“

Švédsko je nastavené tak, že lidé se nákazy přehnaně neobávají. Ale dávají si pozor, jsou obezřetní, zodpovědní. Nechodí příliš do města, do restaurací. Jen nakoupit, zbytek času se tráví doma nebo v parku. Na trénincích nikdo nepřemýšlí, že by nešel do souboje. Můžete jít do supermarketu, dotknout se nějaké věci, otřít si obličej a je to. Na každém tréninku máme k dispozici doktora. Ale není to tak, že by nám každý den měřil teplotu. Zkrátka, pokud se budu cítit špatně, nahlásím se.

 

„MALMÖ JE PŘEKRÁSNÉ MĚSTO“

Do Malmö jsem se vrátil skoro po osmi letech. Klub se změnil strašně moc, co se týká profesionality, zázemí. Zaměstnává víc fyzioterapeutů, masérů, trenérů. Má mnohem širší kádr než před lety, celkově máme perfektní servis. Známí se mi často ptají, jestli se v Malmö nebojím, v posledních letech město zažilo bombové útoky. Ty ale byly už v době, když jsem byl v Malmö poprvé. Je tu čtvrť plná přistěhovalců, člověk se podle toho zařídí. Například nechodí po nocích venku. Ale zase to není tak, čeho by se měl člověk obávat. Malmö je překrásné město, je v něm nádherný život.

 

„TITUL NÁM UTEKL O BOD“

V uplynulé sezoně švédské ligy jsme skončili druzí. O bod za Djurgardenem. Postupovali jsme v Evropské lize ze skupiny, program byl náročný. Ale nejde o výmluvu, režim tří zápasů v sedmi dnech jde s rotací hráčů zvládat. Titul jsme si prohráli remízami s týmy, s nimiž jsme měli vyhrát. Ale ještě v poločase závěrečného utkání jsme byli mistři, bohužel titul nedopadl. Švédská mentalita je taková, že se nikdo nehroutí, když se nepovede splnit nejvyšší cíl. Jasně - fanoušci, vedení, tým - všichni jsme titul chtěli. Ale život jde dál. Zase jsme postoupili v Evropské lize.

 

„RÁD BYCH CHYTAL VÍC“

V minulé sezoně jsem odchytal šest soutěžních zápasů. Samozřejmě, rád bych měl startů víc, nebudu říkat, že jsem spokojený. Znal jsem však pozici, ve které jsem přicházel. Od začátku jsem očekával, že odchytaných zápasů nebude tolik. Takový je holt úděl dvojek, do brány se tak často nedostanou. Zápasy mi ale vyšly, byl jsem dobře připravený, připsal jsem si v nich čtyři nuly. Víte, já ale především ve svých letech vůbec nepředpokládal, že bych se do takového klubu, jakým je Malmö, někdy vrátil. Chtěl bych tímto poděkovat Milanu Martinovičovi, který mi pomáhal už s prvním přestupem do Malmö. Spolupracuji s ním celou kariéru.“

 

„ZLATAN JE POHODÁŘ“

V průběhu podzimu byla v Malmö několikrát poničena socha klubové i švédské ikony Zlatana Ibrahimovice. Už nestojí, po posledním incidentu ji nevrátili zpátky. Byla by stejně znovu poškozena, bylo by zbytečné ji pořád opravovat. Šlo o to, že Zlatan se rozhodl investovat do Hammarby. Na začátku byli všichni překvapení. Jenže on se rozhodnul sám, což není věc, kterou by mu měl někdo vyčítat. Při prvním působení v Malmö jsem se s ním několikrát setkal. Tenkrát byl ještě v reprezentaci, národní tým často trénoval v Malmö. Zlatan za námi vždycky zašel do kabiny. Prohodil jsem s ním pár vět. Je to výborný člověk, pohodář.“

DUŠAN MELICHÁREK

Narozen: 29. listopadu 1983. Výška: 196 cm. Váha: 92 kg. Stav: svobodný, syn Matěj (2). Fotbalový post: brankář. Hráčská kariéra: FK Zlín (1990-2000), 1. FC Synot (2000-2004), Veselí nad Moravou (2004-2005), Mjällby AIF (2005-2008), Malmö FF (2008-2011), 1. FC Slovácko (2012-2015), NK Inter Zapreši. (Chorvatsko, 2015), Zbrojovka Brno (2015-2018), Malmö FF (2018-?). Česká liga: 143 odchytaných zápasů. Největší úspěchy: mistr švédské ligy (2010), švédský vicemistr (2019), účastník kvalifikační fáze Ligy mistrů (2010), postup do jarní fáze Evropské ligy (2019). Zajímavost: v listopadu 2014 vstřelil v 88. minutě za rezervní tým Slovácka gól ze hry v třetiligovém duelu proti Uničovu, kterým vyrovnal na konečných 2:2.