Do kolébky a třikrát na Balkán!

Čeští reprezentanti se v kvalifikaci o postup na EURO 2020 utkají v pětičlenné skupině A s fotbalovou kolébkou Anglií, semifinalistou mistrovství světa v Rusku a světovým šampionem z roku 1966. Dalšími soupeři jsou týmy z Balkánu – Bulharsko, Černá Hora a Kosovo. Rozhodl o tom nedělní los v irské metropoli Dublinu. Na evropský šampionát postoupí dva nejlepší celky z každé z deseti skupin. O zbylá čtyři místa se utká 16 nepostupujících týmů podle umístění v Lize národů. Svěřenci trenéra Jaroslava Šilhavého budou usilovat o sedmý postup na ME v řadě, naposledy chyběli na EURO ještě jako Československo v roce 1992.

Trenér Šilhavý si přál především nalosování do pětičlenné skupiny, aby místo zápasů s mužstvy z nejslabšího šestého koše mohl sehrát kvalitnější přípravná utkání. A přání se mu splnilo. Navíc se může těšit na atraktivního soupeře v podobě Anglie. Ta je fotbalovou velmocí a má ekonomicky nejsilnější ligu na světě. V nedávné době byl sice národní tým v krizi, ale pod trenérem Garethem Southgatem se opět dostal mezi světovou špičku. Na letošním MS vypadla Anglie až po semifinálové porážce po prodloužení s Chorvatskem, v podzimní Lize národů vyhrála skupinu v konkurenci Chorvatska a Španělska a v červnu příštího roku ji čeká Final Four.

"Jednoznačným favoritem je Anglie. My ostatní jsme hodně vyrovnaní, ale chceme postoupit a soupeře si vybírat nemůžeme. Bereme los s pokorou a respektem. Ať bychom dostali kohokoli, tak by naše myšlenka na postup byla stejná. Anglie je kolébka fotbalu, silný tým, silná liga, pro lidi to bude lákadlo stejně jako pro nás zahrát si ve Wembley. To je velká motivace. Na mistrovství světa hrála Anglie výborně, teď vyhrála skupinu Ligy národů, mají Harryho Kanea, ale nebojíme se jich a pokusíme se je překvapit. Bulharsko je tradiční tým. V zemích bývalé Jugoslávie se vždy rodili zajímaví hráči, k tomu emotivní fanoušci. Rozhodně to nebude jednoduché," svěřil se s bezprostředními dojmy reprezentační kouč Jaroslav Šilhavý, který byl osobně losu přítomen. V podobném duchu hovořil i předseda FAČR Martin Malík: "Jsem spokojený. Skupina je hodně vyrovnaná, není tam vyloženě slabý tým. Věřím, že nám to bude vyhovovat. Sám jsem si přál z prvního koše Itálii, ale Anglie mi rozhodně nevadí a z pohledu atraktivity je to top tým. Budeme se snažit utkání rozmístit po celé republice, aby fanoušci nemuseli na všechny zápasy jezdit jen do Prahy. Cílem je postoupit a pokud možno z první pozice."

Národní tým naposledy slavil výhru nad Anglií v roce 1975 v Bratislavě v kvalifikaci mistrovství Evropy, které o rok později v Bělehradě senzačně vyhrát. Po osamostatnění hráli Češi v Anglii dvakrát přípravné duely. V roce 1998 prohráli 0:2, v roce 2008 remizovali 2:2. Bulharsko čeká na účast na velkém turnaji od roku 2004. S Českem se utkalo pětkrát a uhrálo jediný bod za bezbrankovou remízu v roce 2012 v Praze. Ve třetí lize Ligy národů skončili Bulhaři druzí ve skupině za Norskem a před Kyprem a Slovinskem. Na podobné úrovni je tým Černé Hory, který v Lize národů skončil ve skupině třetí za Rumunskem a Srbskem. Češi se s ním střetli v úspěšné baráži o na EURO 2012, když v listopadu 2011 zvítězili 2:0 na Letné a 1:0 v Podgorici. Pravidelně za Černohorce nastupuje i záložník Jablonce Vladimir Jovovič. Balkánský trojboj pak završí Kosovo, které patřilo k nejsilnějším protivníkům z pátého koše. Od října 2017 dokonce ani jednou neprohrálo.

Los kvalifikace o postup na EURO 2020:
Skupina A: Anglie, ČR, Bulharsko, Černá Hora, Kosovo.
Skupina B: Portugalsko, Ukrajina, Srbsko, Litva, Lucembursko.
Skupina C: Nizozemsko, Německo, Severní Irsko, Estonsko, Bělorusko.
Skupina D: Švýcarsko, Dánsko, Irsko, Gruzie, Gibraltar.
Skupina E: Chorvatsko, Wales, Slovensko, Maďarsko, Ázerbájdžán.
Skupina F: Španělsko, Švédsko, Norsko, Rumunsko, Faerské ostrovy, Malta.
Skupina G: Polsko, Rakousko, Izrael, Slovinsko, Makedonie, Lotyšsko.
Skupina H: Francie, Island, Turecko, Albánie, Moldavsko, Andorra.
Skupina I: Belgie, Rusko, Skotsko, Kypr, Kazachstán, San Marino.
Skupina J: Itálie, Bosna a Hercegovina, Finsko, Řecko, Arménie, Lichtenštejnsko.