Do Kataru cesta těžká…

V roce 2022 by se mělo v Kataru uskutečnit fotbalové mistrovství světa. Zatímco v Africe, v Asii i v Jižní Americe už kvalifikace běží, pro 55 evropských zemí, sdružených v UEFA, není ještě ani známo vylosování kvalifikačních skupin, kterých bude deset. Minulý čtvrtek FIFA oznámila podrobnosti losu, který se uskuteční 7. prosince od 18 hodin v Curychu. Vzhledem k pandemii COVID-19 a souvisejícím omezením se los bude konat jako virtuální událost bez přítomnosti zástupců členských asociací.

Jak známo, pro Evropu je rezervováno třináct míst. Ta obsadí deset vítězů skupin a pak také další tři celky, které vzejdou z následné další kvalifikace. Utkání ve skupinách, obsazených šesti nebo pěti týmy, budou sehrána na jaře a na podzim roku 2021 a boj o zbývající tři místa proběhne na jaře 2022.

Zajímavé informace se týkají rozdělení do košů, ze kterých se bude losovat složení skupin. Ač se dlouho mělo za to, že nasazení bude probíhat shodně, jako bylo nasazováno pro los kvalifikace na EURO 2020, tedy podle umístění v probíhající Lize národů, není tomu tak! FIFA si pro svoji soutěž použije vlastní žebříček nazvaný FIFA/Coca-cola World Ranking, konkrétně umístění k 26. listopadu tohoto roku, tedy po listopadových utkáních. Na každou asociaci čekají ještě tři zápasy, ale na pořadí, které se poněkud složitě počítá z výsledků za čtyři poslední roky, se toho příliš mnoho ve srovnání s říjnem měnit nebude.

Pokud zůstane v platnosti aktuální složení losovacích košů, čeští reprezentanti by se v kvalifikaci MS 2022 vyhnuli Skotům…

Pro Česko nejde o fatální změnu. Dosud se mělo za to, že je potřeba vyhrát svoji skupinu B Ligy národů, aby národní tým byl nasazen do druhého koše. Nyní je jisté, že reprezentace skončí ve třetím koši, protože v žebříčku jí patří dělené 26. místo z 55 evropských zemí.

Mohlo by se tedy říci, že dvě prohry se Skotskem, které velice omezily naději na výhru ve skupině Ligy národů, nemusí tolik mrzet. Je tu však jedno ale! Výhra ve skupině Ligy národů je důležitá ze dvou důvodů. Za prvé znamená postup do první divize a možnost se utkat se třemi špičkovými soupeři, a ještě k tomu získat větší provizi než v divizi druhé. Za druhé jde o to, že za určitých okolností by první místo ve skupině mohlo zajistit přímou účast v dodatečné kvalifikaci o postup na MS. Rovnalo by se totiž umístění na druhém místě v kvalifikační skupině.

Klíč k postupu na světový šampionát je totiž takový, že kromě deseti přímých postupujících, vítězů kvalifikačních skupin, si o tři zbývající místa zahraje deset zemí z druhých míst kvalifikačních skupin, a právě i dva vítězové skupin Ligy národů – ti, kteří si ještě postup nebo vstup do následné kvalifikace nezajistili a jsou tak říkajíc na řadě. Tedy konkrétně – pokud všichni čtyři vítězové skupin Ligy národů z první divize budou na prvním nebo druhém místě v kvalifikaci, což je téměř jisté, pak by dva nejlepší vítězové druhé divize Ligy národů šli do kvalifikace. Pokud by se tedy Češi před Skoty přece jen dostali, měli by naději na baráž o MS, i kdyby nebyli na druhém místě ve skupině a byli třeba až čtvrtí…

… a také dalšímu soupeři z probíhající Ligy národů Slovákům, kteří jsou stejně jako svěřenci kouče Jaroslav Šilhavého v koši C.

Dodatečná kvalifikace ale bude na jaře 2022 sázkou do loterie a bude, podobně jako je to nyní s dodatečnou kvalifikací o EURO 2020, hodně záležet na losu. Hraje se totiž obdobně, tedy jednokolově. Dvanáct celků (deset z druhých míst kvalifikace a dva zmínění vítězové skupin z Ligy národů) budou rozděleni do tří skupin po čtyřech. Z každé skupiny vyjde jeden postupující na MS. Protože se nebude hrát na odvety, bude stačit vyhrát dva zápasy, semifinále a finále a hodně záleží na soupeři, a ještě více na tom, kdo bude mít štěstí hrát doma.

Rozdělení do skupin

Losování proběhne ze šesti košů, v pěti bude po deseti zemích v šestém pak zbývajících pět. Dá se očekávat, že vítězové skupin z první divize Ligy národů budou mít skupiny pětičlenné, protože by měli v přestávce mezi jarem a podzimem stihnout nejen EURO 2020, dovolí-li ho COVID-19 sehrát, ale i závěrečný turnaj Ligy národů…

A jaké by mohlo být rozložení jednotlivých košů s přihlédnutím na říjnový žebříček (ten by se mohl ještě trochu změnit, ale minimálně na hranicích mezi koši):

KOŠ A
Belgie, Francie, Anglie, Portugalsko, Španělsko, Chorvatsko, Itálie, Dánsko, Německo, Nizozemsko

KOŠ B
Švýcarsko, Polsko, Švédsko, Wales, Ukrajina, Rakousko, Srbsko, Turecko, Rusko, Irsko

KOŠ C
Slovensko, Island, Severní Irsko, Norsko, Rumunsko, Skotsko, ČESKO, Maďarsko, Bosna a Hercegovina, Řecko

KOŠ D
Finsko, Slovinsko, Černá Hora, Severní Makedonie, Bulharsko, Albánie, Gruzie, Izrael, Bělorusko, Lucembursko

KOŠ E
Kypr, Arménie, Faerské ostrovy, Estonsko, Ázerbájdžán, Kosovo, Kazachstán, Litva, Lotyšsko, Andorra

KOŠ F
Moldavsko, Malta, Lichtenštejnsko, Gibraltar, San Marino

Poznámka: posun by mohl nastat mezi Nizozemskem a Švýcarskem, mezi Irskem a Slovenskem, a za určitých okolností by do boje o druhý koš mohly zasáhnout i Island a Severní Irsko, a na hraně je i souboj mezi Řeckem a Finskem. Bude záležet, jak si tyto země povedou v závěrečných listopadových zápasech.