Do Kataru bez několika opor

Trenér reprezentace Karel Jarolím povolal na listopadové přípravné zápasy s Islandem a Katarem v Dauhá jednoho nováčka, ostravského záložníka Roberta Hrubého. Po delší době se do národního týmu vracejí obránce Radim Řezník a útočník Matěj Vydra. V nominaci je zatím dvacet hráčů a kouč ji ještě po víkendu plánuje dodatečně rozšířit o tři jména. Mělo by jít o stopera, krajního ofenzivního hráče a útočníka.

Tříčlenný turnaj v Dauhá bude závěrečným vystoupením reprezentace v tomto kalendářním roce. Český celek se v Dauhá utká 8. listopadu s Islandem a 11. listopadu s domácím výběrem. Kvůli zranění do nominace nemohl kouč zařadit několik opor. Chybějí záložník Vladimír Darida, obránce Pavel Kadeřábek či útočníci Patrik Schick a Václav Kadlec. Z rodinných důvodů stejně jako minule schází i bek Theodor Gebre Selassie. „Čtyři hráči, kteří by byli nominovaní, nám bohužel vypadli. Absencí máme poměrně dost. Tím pádem se otevřel prostor pro další hráče širšího kádru," konstatuje.

Třiadvacetiletý Hrubý si vysloužil pozvánku povedenými výkony v dresu Ostravy. Za Baník v této ligové sezoně čtyřikrát skóroval a další dva góly přidal v domácím poháru. Povedl se mu i poslední zápas na Spartě, kde byl u obou branek hostů. „Rozhodli jsme se pro Roberta, protože typologicky hraje na pozici, kde nám vypadl Darida. Líbí se mi, jak pracuje ve středu hřiště a dostává se i do zakončení. To je pro hráče na této pozici důležité," vysvětluje Jarolím.

Osmadvacetiletý Řezník z týmu aktuálního ligového lídra Plzně se vrací do nominace po třech letech a na kontě má zatím jen jeden start ze září 2014. Přes rok v kádru nebyl pětadvacetiletý forvard Vydra. „Řezník si řekl o nominaci zlepšenými výkony v tomto ročníku. Vydra oproti minulosti nastupuje na podhrotu. Sice dal góly z penalt i z trestného kopu, ale je schopný se dostat do koncovky. Chceme ho na této pozici vyzkoušet," říká o dvou navrátilcích reprezentační trenér.

Reprezentaci nyní čeká dlouhé přípravné období, další soutěžní zápasy sehraje až za rok na podzim, kdy začne Liga národů, která nahradí stávající přípravné zápasy. „Základ by měl být ve stabilizaci užšího kádru, ale uzavřená společnost to není. Když si o to někdo řekne, tak má dveře otevřené," dodává Karel Jarolím.

Nominace:

Brankáři: Tomáš Koubek (Rennes), Jiří Pavlenka (Brémy), Tomáš Vaclík (Basilej).

Obránci: Jakub Brabec (Genk), Jan Bořil (Slavia), Ondřej Čelůstka (Antalyaspor), Tomáš Kalas (Fulham), Filip Novák (Midtjylland), Radim Řezník (Plzeň), Marek Suchý (Basilej).

Záložníci: Antonín Barák (Udinese), Bořek Dočkal (Henan Jianye), Robert Hrubý (Ostrava), Josef Hušbauer (Slavia), Jakub Jankto (Udinese), Jan Kopic (Plzeň), Tomáš Souček (Slavia), Jan Sýkora (Slavia).

Útočníci: Michael Krmenčík (Plzeň), Matěj Vydra (Derby).