Do Číny (zatím) bez nováčků

Trenér české reprezentace Karel Jarolím zatím povolal na druhý ročník mezinárodního turnaje čtyř zemí China Cup v Nan-ningu devatenáct hráčů, mezi kterými není žádný úplný nováček. Do týmu se vrací uzdravený klíčový záložník Vladimír Darida a po delší době by si za národní mužstvo měl zahrát také útočník Matěj Vydra. Naopak jen mezi náhradníky figuruje po svém odchodu do Philadelphie Union středopolař Bořek Dočkal. Po víkendovém ligovém programu ještě Jarolím plánuje dodatečně povolat další čtyři hráče - mělo by jít o dva stopery a dva krajní záložníky.

"Bavili jsme se o tom, že chceme kádr stabilizovat. I přesto někteří hráči, kteří v nominaci být měli, buď přestali hrát, nebo jsou zranění. Nechtěli jsme do toho tolik sahat, chceme sázet na hráče, kteří už nějak otestovaní jsou. Pokud si ale někdo řekne o nominaci, byli bychom blázni, kdybychom ho nepovolali," říká kouč.

Český tým vstoupí do China Cupu 23. března zápasem s Uruguayí, která si účastí na turnaji zpestří přípravu na červnové mistrovství světa v Rusku. O tři dny později si Jarolímovi svěřenci zahrají o umístění proti domácímu výběru, nebo Walesu. Souboj Číny s ostrovním týmem turnaj 22. března zahájí. "Obzvlášť první utkání je s velmi kvalitním soupeřem. Útočné duo Uruguyae Suárez-Cavani hovoří myslím samo za sebe. Patří to do přípravných zápasů, ale z naší strany tomu přikládáme dost velký význam," zdůrazňuje Jarolím.

Do národního týmu se vrací Darida z Herthy Berlín, který na podzim kvůli zranění vynechal turnaj v katarském Dauhá. "Vláďa Darida byl důležitým článkem, ještě než jsem tým převzal. Hraje pravidelně bundesligu a měl by patřit k lídrům," prohlašuje trenér. Vydra naposledy hrál za reprezentaci předloni v říjnu. Momentálně se dělí o první místo střelecké tabulky druhé anglické ligy. "Jsme rádi, že se mu daří. Našel si i pozici, na které mu to vyhovuje, a potvrzuje to výkony i góly. Není úplně zdravotně v pořádku, přesto jsme ho dali do nominace, protože chceme, aby odcestoval," vysvětluje Karel Jarolím. V nominaci je útočník Patrik Schick, přestože po letním příchodu do AS Řím odehrál ve 14 soutěžních zápasech pouze 636 minut a dal jen jeden gól. Naposledy v lize ale nastoupil na celý zápas. "Byli jsme se na něj podívat v utkání s Turínem. Kondičně nevypadá špatně, ale herní praxe mu chybí. Delší dobu tu nebyl, do budoucna by na něm mělo mužstvo stát, proto v nominaci je," dodává kouč.

Reprezentace se sejde v pondělí, večer se zúčastní ve Vinohradském divadle slavnostního vyhlášení ankety Fotbalista roku 2017 a do Asie odletí v úterý. V dějišti turnaje se bude muset vyrovnat se sedmihodinovým časovým posunem. "Chtěli jsme, aby režim byl pro organismus co nejpřijatelnější. Je lepší tam přiletět na den než na noc," říká manažer reprezentace Jaromír Šeterle.

Nominace:
Brankáři: Tomáš Koubek (Rennes), Jiří Pavlenka (Brémy), Tomáš Vaclík (Basilej).
Obránci: Jan Bořil (Slavia), Pavel Kadeřábek (Hoffenheim), Theodor Gebre Selassie (Brémy), Tomáš Kalas (Fulham), Filip Novák (Trabzonspor), Marek Suchý (Basilej).
Záložníci: Antonín Barák (Udinese), Vladimír Darida (Hertha), Josef Hušbauer (Slavia), Jakub Jankto (Udinese), Jan Kopic (Plzeň), Tomáš Souček (Slavia).
Útočníci: Michael Krmenčík (Plzeň), Patrik Schick (AS Řím), Milan Škoda (Slavia), Matěj Vydra (Derby).