Devět absencí, povoláni Pavelka a Pekhart

Trenér české reprezentace Jaroslav Šilhavý nominoval na tři listopadové zápasy 26 hráčů. Po delší době se vracejí útočník Tomáš Pekhart a záložník David Pavelka. Ze zdravotních důvodů vypadlo kouči hned devět hráčů včetně trojice z pražské Slavie, která měla pozitivní test na COVID-19. Ve výběru tentokrát není žádný úplný nováček. Český celek se nejprve 11. listopadu představí v prestižním přípravném zápase v Lipsku proti domácím Němcům, mistrům světa z roku 2014. O čtyři dny později reprezentanti v Plzni přivítají Izrael a 18. listopadu tamtéž zakončí druhý ročník Ligy národů derby s bývalým federálním partnerem Slovenskem.

Pekhart naposledy nastoupil za reprezentaci před více než sedmi lety. Jednatřicetiletý útočník se po únorovém příchodu do Legie Varšava dostal v poslední době do skvělé formy a s osmi góly vede tabulku střelců polské Ekstraklasy. Devětadvacetiletý Pavelka, který se v poslední den přestupového okna vrátil z turecké Kasimpasy do pražské Sparty, hrál naposledy za národní celek vloni v červnu.

Kvůli zranění či nákaze koronavirem bude kouč, který v úterý oslavil 59. narozeniny, postrádat hned devět hráčů. Z mistrovské Slavie kvůli COVID-19 vypadli obránci Jan Bořil s Ondřejem Kúdelou a záložník Lukáš Provod. V útoku chybějí zranění Patrik Schick s Adamem Hložkem, ze zdravotních důvodů jsou mimo hru i Pavel Kadeřábek, Tomáš Petrášek, Lukáš Kalvach a Jaromír Zmrhal.

"Je to podobné jako celý podzim. Nominace nevznikala úplně lehce, protože přicházely omluvenky, zranění, nemoci. Věřím, že i přes všechny problémy to zvládneme jako předešlé dva srazy a že i zápasy zvládneme se ctí. Čeká nás přípravné utkání v Německu a pak zápasy v Lize národů, kde máme ještě šanci prát se o první místo, což určitě uděláme," říká odhodlaně Jaroslav Šilhavý.

Nominaci mu zkomplikovalo přerušení české ligy, která se na rozdíl od drtivé většiny zbytku světa kvůli zhoršené koronavirové situaci v zemi nehraje od 4. října. Ve výběru je z tuzemské nejvyšší soutěže 12 hráčů. "Samozřejmě není jednoduché připravit hráče jenom tréninkem, bez zápasů a vytížení. Nicméně tři naši pohároví zástupci alespoň hráli Evropskou ligu, takže herní vytížení měli. Ideální to není, ale doba je taková, že se musíme přizpůsobit," konstatuje.

Při posledních dvou srazech potrápil českou reprezentaci koronavirus. V září po výhře 3:1 na Slovensku musel původní výběr kvůli dvěma pozitivním testům u členů realizačního týmu do karantény a proti Skotsku hrálo narychlo složené nové mužstvo. V říjnu pak během srazu postupně vypadlo sedm hráčů včetně trenéra Šilhavého. "Nadcházející sraz je logisticky mnohem jednodušší, než byly ty předešlé. Věřím, že to zvládneme v tomhle týmu. Zatím neplánujeme sestavovat rezervní tým," zdůrazňuje manažer reprezentace Libor Sionko. Mužstvo se sejde v pondělí v Praze, kde ho bude čekat první ze série čtyř koronavirových testů. O den později se tým přesune do Německa.

Nominace:

Brankáři: Pavlenka (Brémy), Kolář (Slavia), Vaclík(Sevilla), Nguyen (Liberec).
Obránci: Brabec (Plzeň), Čelůstka (Sparta), Holeš (Slavia), Novák (Fenerbahce), Kalas (Bristol City), Matějů (Brescia), Coufal (West Ham), Hovorka (Slavia).
Záložníci: Jankto (Sampdoria), Barák (Hellas Verona), Souček (West Ham), Masopust (Slavia), Darida (Hertha), Dočkal (Sparta), Pavelka (Sparta), Kopic (Plzeň), Ševčík (Slavia).
Útočníci: Krmenčík (Bruggy), Pekhart (Legia), Ondrášek (Plzeň), Vydra (Burnley).