David Vaněček: Na poháry jsme hodně natěšení!

David Vaněček: Na poháry jsme hodně natěšení!

V Maďarsku měl v neděli odstartovat svoji druhou sezonu. Jenže nedělní duel s Honvédem byl kvůli pozitivnímu testu na koronavirus v jeho týmu odložen. Útočník Puskás Akademie DAVID VANĚČEK si tak namísto kopaček obul tenisky a šel běhat. Bývalý střelec Teplic ale věří, že o víkendu už bude zase na hřišti.

„VŠICHNI JSME NYNÍ DOMA“

„V neděli jsme měli doma vstoupit do nové sezony, zápas s Honvédem byl ale odložen. V uplynulé týdnu jsme podstoupili testování na koronavirus, v neděli jsme se dozvěděli, že v našem týmu jsou případy nakažení. Nejeli jsme ani na stadion, výsledky byly k dispozici brzy ráno, z klubu nám napsali, abychom nedorazili. Pořádně nevíme, co bude dál. Určitě se nemůžeme scházet, všichni jsme nyní doma. Měli jsme místo zápasu a pak i v pondělí individuální tréninky, byli jsme si zaběhat. Čekáme, co se bude dít. V pondělí jsme absolvovali další testování.

 

„POZITIVNĚ TESTOVANÍ NEMĚLI PŘÍZNAKY“

Dá se říct, že jde malinko o návrat do doby, kdy se pandemie rozjížděla. Tehdy jsme nehráli měsíc a půl. Nevím. Já si myslím, že je to trošku nadnesené. V podstatě ti, kteří měli pozitivní test, neměli žádné příznaky. Jestli se to bude dít tímto stylem, nebude se hrát nikde. Vezměte si, že všichni jsou bez příznaků, normálně se trénuje. A najednou přijde zpráva, že je někdo nakažený. Najednou se stopne celý zápas, což mi přijde zvláštní. Ten vir s námi bude přece dál, jestli se to bude řešit tímto modelem, nerozeběhne se žádná soutěž, jen se budou rušit zápasy. Tohle není směr, který bychom se měli všichni vydat.

 

„PŘÍPRAVA BYLA ATYPICKÁ“

Vzhledem k atypickému jaru byla pochopitelně i netradiční příprava. Měli jsme na ní čtyři týdny, před ní jen necelých čtrnáct dnů volna. Nic jsme tedy neztratili. Poslední měsíc, co se dohrávala maďarská liga, jsme hráli každý třetí, čtvrtý den. Byli jsme ve velkém zápřahu. Nebyla vlastně ani možnost za dva týdny nic ztratit. Od toho se odvíjela i příprava. První dny byly těžší, pak jsme najeli na styl normální sezony. Všichni byli fyzicky v pohodě. I proto, že druhý týden dovolené jsme měli běhací tréninky. Na sraz jsme přišli dobře připravení, pracovalo se brzy na herní stránce.

 

„NA HAMMARBY BUDEME PŘIPRAVENÍ“

Po restartu maďarské ligy jsme zvládli finiš. Skončili jsme třetí a kvalifikovali se do předkol Evropské ligy. Příští čtvrtek nás čeká v prvním předkole Hammarby. Informace o soupeři jsme si zjišťovali po losu. Upřímně, nikdo z nás švédský fotbal nesledoval. Ale videoanalytik nám hned do skupiny poslal poslední ligový zápas Hammarby. V kabině jsme už probírali nějaké věci k utkání. Budeme dobře připravení. I když, uvidíme, jak se všechno vyvrbí ohledně koronaviru. Já věřím, že o víkendu odehrajeme ligový zápas a ve středu odletíme do Švédska.

 

„ZAHRÁT SI TAK VE WEMBLEY“

Hammarby má krásný stadion, chodí tam průměrně pětadvacet tisíc lidí. Bohužel bude prázdný. Další věc, se kterou se musíme vyrovnat, je, že se bude hrát na umělé trávě. Na naší straně však bude obrovské nadšení, jsme hodně natěšení. Většina z nás hraje evropské poháry vůbec poprvé. Cíle od vedení, kam se musíme dostat, nemáme. Ale cítíme, že je v našich silách dostat se dál. Pokud bychom postoupili do druhého předkola, mohli bychom narazit například na AC Milán nebo na Tottenham. Jsme realisti, pokud by k tomu došlo, šance na postup by byla minimální. Ale zase bychom si odnesli velký zážitek. Zahrát si na San Siru nebo ve Wembley, to by bylo něco.“

DAVID VANĚČEK

Narozen: 9. března 1991. Výška: 192 cm. Váha: 84 kg. Stav: svobodný, přítelkyně Jana, syn David Sebastian (6,5 roku). Fotbalový post: útočník. Hráčská kariéra: Viktoria Plzeň (1997-2010), Sezimovo Ústí (2010-2011), Ústí nad Labem (2011), Graffin Vlašim (2012), Baník Sokolov (2012-2013), Vysočina Jihlava (2013), Hradec Králové (2013-2016), FK Teplice (2016-2018), Hearts (Skotsko, 2018-2019), Puskás Akadémia (2019-?). Česká liga: 95 zápasů / 25 gólů. Největší úspěchy: vítěz české ligy (2011), vítěz Českého poháru (2010), člen reprezentačních výběrů do 16, 18 a 19 let.