David Lafata: „Fotbal mě pořád baví!“

David Lafata: „Fotbal mě pořád baví!“

O víkendu oslavil bývalý kanonýr Sparty a české reprezentace DAVID LAFATA 40. narozeniny. Stylově. Naskočil po hodině do zápasu jihočeského krajského přeboru a za pár minut vstřelil za Olešník gól. V neděli mu pak k jubileum popřáli fanoušci na Letné, kde zhlédl duel svých srdcových týmů Sparty a Jablonce.

„GÓLEM JSEM SI DAL DÁREK“

„V pátek jsem si nechal píchnout vitamínovou injekci, abych si mohl aspoň půl hodiny zahrát mistrák za Olešník. Což se mi splnilo, vstřelil jsem gól, vyhráli jsme tři nula. Dal jsem si tedy docela hezký dárek. Kluci mi gratulovali ke gólu vzhledem k narozeninám asi o něco víc než jindy. A taky mi říkali, abych se podíval do občanky. Fotbal mě ale pořád baví. Když už se dostanu na hřiště, makám naplno. Byl to už můj několikátý start za Olešník na podzim. Po tom nepříjemném zranění nohy chodím většinou na kratší úseky, pár zápasů jsem ale radši vynechal. Teď jsem nastoupil po čtrnácti dnech.

 

„SNAŽÍM SE POŘÁD UDRŽOVAT“

Není to tak, že bych si kvůli těžkému zranění dával větší pozor. Nehrál jsem některé zápasy, protože mě bolela záda. Musím říct, že se cítím na hřišti v pohodě. Ale kdyby se mě někdo zeptal, jak se cítím před týdnem, kdy mi bylo devětatřicet, tak bych odpověděl, že hůř než teď. Snažím se pořád udržovat. Není to už taková paráda, ale nestěžuju si. Jsou na tom lidi hůř. Tím, že trénuju kluky v budějovickém Gymnáziu Česká, kteří procházejí i krajskými akademiemi a akademií Dynama, tak jsem každé dopoledne s nimi na hřišti. Pohybu mám dost. Olešník trénuje dvakrát týdně, snažím si přijít aspoň na jeden trénink. Občas mi to vyjde i dvakrát.

 

„OSLAVU JSEM MĚL UŽ V ČERVENCI“

Samotné narozeniny jsem vlastně neslavil. Proč? Manželka Kamila měl čtyřicátiny v dubnu, dohodli jsme se, že uděláme společnou oslavu v červenci. Nevěděli jsme, co bude na podzim, až začne škola. Jestli nebude zase lockdown. Měli jsme větší oslavu s kamarády. Teď mi de facto Kamča s dětmi v pátek popřáli, žádná oslava už nebyla. V neděli jsem se byl podívat na Letné, na utkání Sparty s Jabloncem. Na zápasy s Jabloncem jezdíme s rodinou pokaždé. Nemůže nám to pokazit žádný výsledek, ať vyhraje Sparta nebo Jablonec. Ne tedy, že bych jel na Letnou kvůli tomu, ale dostal jsem od Sparty dres se čtyřicítkou.

 

„VÍC JSEM PŘÁL VÝHRU SPARTĚ“

Po zápase jsem se samozřejmě stavil v kabině Sparty i Jablonce. Bylo to moc příjemné, mám známé v obou mužstvech. Přiznám se tedy, že výhru jsem přál víc Spartě, ta body potřebuje. Nesmí je ztrácet v boji o titul. Bylo ale vidět, že oba týmy měly za sebou čtvrteční utkání v evropských pohárech. Řekl bych, že remíza je asi spravedlivá. Možná ke konci Sparta soupeře přitlačila, ale vyloženou šanci si nevytvořila. Vyprodukovala jen střely zpoza vápna. Jak hodnotím úvod podzimu v podání Sparty? Začátek sezony nás nevnadil. Ale přijde mi, že je to poslední roky stejné. Vždycky je plno zraněných. A chybí mi střelec. Když Sparta potřebovala dát Jablonci druhý gól, rozcvičovali se stopeři Štetina s Panákem a záložník Souček. Adam Hložek to sám neutáhne.

 

„MÁME SE SEDMNÁCTKOU NA POSTUP“

Už nějaký čas jezdím jako patron s mládežnickými reprezentačními výběry. Zprvu s Radkem Bejblem s týmy do šestnácti a sedmnácti let. Loni kvůli epidemii koronaviru žádné zápasy nebyly. Teď jedeme se sedmnáctkou rovnou na kvalifikaci. Čeká nás první turnaj. Ve skupině máme Lotyšsko, Litvu a Švédsko. Dál jdou první dva, plus nejlepší ze třetích míst. Klukům věřím. Nechci podceňovat soupeře, jde ale o první fázi kvalifikace. Mají kvalitu, aby postoupili.“

DAVID LAFATA

Narozen: 18. září 1981. Výška: 178 cm. Váha: 72 kg. Stav: ženatý, manželka Kamila, dcera Vanda (13), syn Antonín (11). Fotbalový post: útočník. Hráčská kariéra: TJ Olešník (1989-1991), SK/Dynamo České Budějovice (1992-2005), Škoda Xanthi (Řecko, 2005), FK Jablonec (2006-2007), Austria Vídeň (Rakousko, 2007-2008), FK Jablonec (2008-2013), Sparta Praha (2013-2018). Reprezentace: 41 zápasů / 9 gólů. Největší úspěchy: postup do čtvrtfinále EURO 2012 v Polsku a na Ukrajině, účast na EURO 2016 ve Francii, postup do čtvrtfinále Evropské ligy (2016), český mistr (2014), vítěz Rakouského poháru (2007), vítěz Poháru České pošty (2014), vítěz Superpoháru FAČR (2014), člen Klubu ligových kanonýrů týdeníku GÓL (2011), král ligových střelců (2011, 2012, 2013, 2015, 2016, 2017).