David Houska: „Nahoře se nám líbí!“

David Houska: „Nahoře se nám líbí!“

Možná se občas štípne, jestli se mu to nezdá. Ještě na jaře záložník David Houska bojoval s Olomoucí o postup do první ligy, po návratu v ní Sigma válí jako z partesu. Nikoli Sparta nebo Slavia, které v létě mocně posilovaly, nýbrž Hanáci prohánějí z druhé příčky Plzeň. Pro Housku je podzim pohádkový o to víc, neboť před pár dny debutoval v reprezentaci.

„VÝHRY NAD ZLÍNEM SI MOC POVAŽUJEME“

„Máme radost, že jsme po reprezentační přestávce začali vítězně. Výhry nad Zlínem si moc považujeme, porazili jsme pohárového zástupce. Nebylo to ale vůbec lehké, Zlín má skvěle organizovaný tým. Předváděli jsme naši hru, která nám nese úspěchy. Myslím, že nám hodně pomohl první gól, po něm jsme se uklidnili. Jen jsme ale mohli přidat dřív druhou branku, takhle jsme se museli strachovat o tři body až do konce. Jsem přesvědčený, že celkově jsme byli lepším mužstvem a vyhráli zaslouženě.  

„POHLED NA TABULKU FANTASTICKÝ“

Jako nováček si vedeme nad očekávání, v médiích se mluví nebo píše o fenoménu Olomouc. To je nejspíš příliš silné slovo. Na takové přirovnání je brzy. Ale je pravda, že průběh sezony je snový. Že Olomouc bude takhle vysoko, to jsme nečekali ani my. Daří se nám týmově, potom z toho vyskáčou individuality. Pohled na tabulku je fantastický a neuvěřitelný zároveň. Po čtrnácti kolech jsme před Spartou i Slavií, které v létě investovaly značné částky do posil. Jména, která přicházela, budila velký respekt. Je však vidět, že někdy je víc, když je tým delší čas spolu. Sehranost na hřišti je znát.

„POMOHLA NÁM SEZONA VE DRUHÉ LIZE“

Dá se říct, že nám paradoxně pomohla sezona ve druhé lize. Mužstvo je vybudované na zdravém základu. Ve druhé lize jsme hráli v téměř totožné sestavě jako nyní o soutěž výš. Naučili jsem se svým způsobem vyhrávat, získali jsme možná vítěznou mentalitu. V lize v tom pokračujeme. Pochopitelně, realita je pohádková. Ovšem už na jaře ve druhé lize jsme cítili, že pokud postoupíme, tak o záchranu hrát v první lize nebudeme. Že budeme konkurenceschopní, že máme na střed tabulky. Klíčové bylo, že se nám povedla úvodní tři kola, ve kterých jsme měli těžký los. Dodalo nám to sebevědomí.

„FUNGUJE KABINA, FUNGUJE TO NA HŘIŠTI“

V kabině Sigmy nás je několik z úspěšného ročníku devadesát tři. Jsme spolu nepřetržitě od šestnácti let, ti, kteří byli v Olomouci už v žácích, i déle. Na trávníku je to vidět. Rozumíme si i mimo něj. Klepu si na zuby: funguje kabina, funguje to na hřišti. Tedy ideální scénář. Věřím, že se nám povede i víkendový zápas se Spartou. Máme respekt, ale takový ten zdravý, jako před každým jiným zápasem. Myslím, že se nemáme čeho bát, do utkání můžeme jít s čistou hlavou. Budeme chtít doma určitě vyhrát.

„MLUVIT O ÚTOKU NA POHÁRY JE BRZY“

S domácí elitou se nám zatím poměrně daří. Porazili jsme Zlín, Liberec, remizovali se Slavií. Prohráli jsme pouze s Plzní. A to ještě smolně. Za stavu nula nula jsme neproměnili tři velké šance. Ale s odstupem času, po tom, co Plzeň předvádí, není ostuda na jejím hřišti o gól prohrát. Jsme na pohárových příčkách, mluvit o útoku na evropskou scénu je ale brzy. Na druhou stranu by však bylo alibistické tvrdit, že máme radost, že jsme zachráněni. Za sebe říkám, že je moc dobře, že jsme nahoře. Líbí se nám tam, chceme se tam udržet co nejdéle.

„RÁD BYCH SI NĚKDY ZAHRÁL V KVALIFIKACI“

Před čtrnácti dny jsem obdržel premiérovou pozvánku do reprezentace. Zahrál jsem si i poločas proti Kataru. Jsem strašně rád, moc si toho vážím. Bylo to narychlo, v neděli večer o půl desáté jsem měl telefon od manažera pana Šeterleho, abych se v pondělí hlásil na srazu v Praze. Přítelkyně mi pomáhala s balením, abych na nic nezapomněl. Sraz i zápas jsme si užil. Parta v nároďáku je výborná, kluci jsou v pohodě, mám z toho skvělý pocit. Přidalo mi to na motivaci, rád bych si někdy zahrál v kvalifikaci. To je jeden z mých velkých cílů pro další období.“

DAVID HOUSKA

Narozen: 29. června 1993. Výška: 175 cm. Váha: 69 kg. Stav: svobodný, přítelkyně Karolína. Fotbalový post: záložník. Hráčská kariéra: Polička (1998-2004), Svitavy (2004-2007), Sigma Olomouc (2007-?). Česká liga: 65 zápasů / 8 gólů. Reprezentace: 1 zápas / žádný gól. Největší úspěchy: účastník EURO hráčů do 21 let (2015), debut v národním týmu (2017), člen reprezentačních výběrů do 18 a 19 let, postup do první ligy (2017).