Další změny na obzoru

Fotbal v současné době prochází revoluční modernizací pravidel a za pochodu s porodními bolestmi, se kterými se potýká i česká liga, se snaží dostat do krve zavedení videorozhodčího. Zkratka VAR je stále frekventovanějším pojmem a s každým případem, v němž prostřednictvím lidské obsluhy mimo trávník vstoupil zásadně do hry, rostou počty jeho zastánců i odpůrců. Osvěta nezabírá u hráčů, ani u trenérů, natož pak u neproškolených fanoušků, kteří jsou většinou odkázáni pouze na informace zprostředkované médii všeho druhu. A jak je v naší kotlině dobrým zvykem, přidá se ke každému spornému momentu, vyvolávajícímu vášně, ještě třešnička na dortu v podobě podsouvání úmyslu…

Jak z této pasti ven, aby se postižení necítili poškozeni a úplně bezbranní proti tandemu arbitrů s píšťalkou a u videa? Co třeba zavést možnost challenge pro každý tým, kterou by si mohl podobně jako v tenisu vzít jednu za zápas nebo za poločas? Trenér by se podíval na inkriminovanou situaci na obrazovce a buď by mu VAR dal za pravdu, nebo by se aspoň zbavil předchozího pocitu křivdy. Časově by to, myslím, vyšlo stejně, možná by to koučové zvládli od laviček ještě rychleji než sudí ze hřiště.

Pokrok se ani ve fotbale nezastaví. Ve spolupráci s německým fotbalovým svazem, kterou deklaroval předseda FAČR Martin Malík po návratu ze summitu FIFA v Římě, se snad v dohledné době podaří videorozhodčími pokrýt všechna prvoligová utkání. A další zásadní změny pravidel jsou již na obzoru a měly by platit již od nové sezony, neboť v minulých dnech je schválila Mezinárodní pravidlová komise IFAB ve skotském Aberdeenu. Fotbaloví rozhodčí nově při gólových situacích nebudou muset rozlišovat, jestli útočící hráč zahrál rukou úmyslně či neúmyslně, branka prostě platit nebude. Totéž se bude aplikovat i v případě, že se hráč dostane do šance s pomocí horní končetiny, gól rovněž platit nebude. Další schválenou novinkou je zákaz pro útočící hráče narušovat při přímých kopech zeď, od které budou muset dodržovat minimální vzdálenost jednoho metru. IFAB si „posvítila“ i na klasické natahování času při střídáních loudavou chůzí. Nyní budou muset hráči, pro které utkání skončilo, opustit trávník u nejbližší postranní čáry. Dvě změny se týkají i brankářů. Při penaltách jim bude stačit mít na čáře jen jednu nohu a při odkopech od branky nebude nutné, aby míč opustil velké vápno.

Docela se na rozdíl od rozhodčích na start sezony 2019/2020 s těmito čerstvými novinkami těším!