Další týmy balí do Ruska

Fotbalisté Korejské republiky a Saúdské Arábie jsou dalšími jistými účastníky mistrovství světa 2018 v Rusku. Oba týmy si přímý postup na světový šampionát vybojovaly v závěrečném kole asijské kvalifikace a připojili se k Japonsku s Íránem, které si zajistily start již dříve. O účast v interkontinentální baráži se ještě střetnou celky z třetích míst Austrálie a Sýrie.

Jihokorejští fotbalisté si zahrají na mistrovství světa podesáté. Třetí část asijské kvalifikace zakončili remízou 0:0 s Uzbekistánem v Taškentu a ve skupině A obsadili druhé postupové místo za Íránem. Třetí v tabulce skončila Sýrie, která dnes v nastaveném čase vydřela v Teheránu remízu 2:2 s Íránem. Reprezentace válkou zmítané země dál živí naději na premiérovou účast na mistrovství světa. Syřany čeká baráž s fotbalisty Austrálie, kteří sice porazili 2:1 Thajsko, ale výhra Saúdské Arábie 1:0 nad Japonskem je odsoudila na třetí místo ve skupině B a tedy do baráže. Vítěz asijského play off nastoupí v interkontinentální baráži proti čtvrtému celku ze závěrečné fáze kvalifikace Severní a Střední Ameriky, kterým je momentálně Honduras se stejným bodovým ziskem jako USA.

Fotbalisté Saúdské Arábie si zahrají na mistrovství světa po dvanácti letech, naposledy se představili v Německu v roce 2006. Po hubené výhře Australanů věděli, že k přímému postupu na MS jim stačí doma v Džiddě jakákoli výhra nad již kvalifikovaným Japonskem. Na potřebné vítězství svěřenci nizozemského trenéra Berta van Marwijka dosáhli díky brance Muvalláda z 63. minuty. Saúdská Arábie tak obsadila v tabulce skupiny B asijské kvalifikace druhé místo se stejným počtem bodů jako Austrálie, kterou poslalo do baráže o dva góly horší skóre.

Korea se představí na MS podeváté za sebou. V letošních kvalifikačních zápasech se přitom Korejcům nedařilo a po červnové porážce 2:3 s Katarem byl odvolán německý kouč Uli Stielike, i když mužstvo stále drželo druhé místo v tabulce. Jeho nástupce Šin Te-jong ve zbylých dvou zápasech uhrál bezbrankové remízy s Íránem a Uzbekistánem. Po přímém postupu na MS senzačně sahali fotbalisté Sýrie, kteří v Teheránu od 13. minuty vedli. Statečný boj týmu z 80. místa žebříčku FIFA, který kvůli situaci v zemi musel hrát domácí zápasy až v Malajsii, sledovaly tisíce lidí v ulicích Damašku a dalších měst. Už jistý postupující Írán skóre otočil zásluhou dvou branek útočníka Kazaně Azmúna, ale syrské fanoušky rozjásal v třetí minutě nastavení Al Soma, který prostřelil íránského gólmana mezi nohama.

Světový šampionát v příštím roce tak zná osm z 32 týmů: Írán, Japonsko, Koreu, Saúdskou Arábii, Brazílii, Belgii, Mexiko a pořádající Rusko.