Dagmar Damková delegátkou na MS

Další jedinečnou kariérní výzvu vyhlíží Dagmar Damková, někdejší elitní mezinárodní rozhodčí. Ta bude v roli observera - tedy delegátky rozhodčích FIFA - dohlížet na výkony svých nástupců během světového šampionátu, který právě v Rusku začíná.

„Samozřejmě se na takovou zkušenost moc těším, v Rusku je ta atmosféra mistrovství cítit na každém kroku. Očekávání jsou veliká,“přiznává současná členka Komisí rozhodčích FIFA a UEFA zažije atmosféru třetího „velkého“ mužského turnaje po předloňských akcích na mistrovství Evropy ve Francii a olympiádě v Riu de Janeiro. Společně s ní bude v Rusku v roli delegátky už pouze jediná další žena: Sandra Huntová, která v KR FIFA zastupuje CONCACAF.
 
Během mistrovství světa bude pracovat v Jekatěrinburgu a dohlédne na čtyři zápasy: již v pátek půjde do hry Egypt s možná s uzdraveným hvězdným útočníkem Mohammedem Salahem proti Uruguayi s elitním útočným duem Cavani – Suárez, pak se ve městě představí spolufavorit turnaje Francie proti Peru, Japonsko se Senegalem a Mexiko se Švédskem. Uvidí tak v akci týmy ze čtyř světadílů. „Teď se všechno točí kolem zápasu Egypta, kolem Mohammeda Salaha tady vládne opravdové šílenství. Každopádně ta zápasová nabídka je tady hodně zajímavá: člověk zná především evropské týmy, tady to bude opravdu velmi pestré díky dvěma týmům z jižní Ameriky, Afriky a v neposlední řadě Japonsku. Opravdu se je na co těšit, bude to hodně specifické,“ popisuje Dagmar Damková, která ve své kariéře rozhodovala finále ženské Ligy mistrů (dvakrát), OH i ME.
 
Další zajímavost představuje také místní Jekatěrinburg Arena, rekonstruovaný stánek pro 35 tisíc diváků, který se pyšní neobvyklým řešením konstrukce tribun: ty umístěné za brankami jsou pouze dočasně postavené a jejich horní části vyčnívají mimo zastřešovací krytí stadionu. To z něj činí momentální světový unikát.„Dodělávky na stadionu finišují, ale na páteční výkop by mělo být vše připraveno. Co se týká těch tribun, jejichž části nejsou zastřešeny, všichni věří, že na zápasy nebude pršet. To tady ale bývá trochu loterie,“ líčí s úsměvem.
 
S očekáváním vyhlíží také tolik diskutovanou premiéru Videorozhodčího (VAR) na velké světové akci. „Všichni jsou na to pochopitelně velmi zvědaví, řeší se, jak bude fungovat spojení s Moskvou a podobně… Ale přípravám a zavedení VAR se věnovalo opravdu velmi mnoho času, šlo o důkladný projekt. Pevně věřím, že vše bude ve prospěch fotbalu. Ze všeho nejvíc bych si ale přála, aby rozhodčí VAR potřebovali co nejméně. To by znamenalo, že si na hřišti vedou dobře,“ dodává Dagmar Damková.