Co napoví šlágr podzimu?

V neděli navečer uzavře 11. ligové kole hlavní šlágr podzimu - duel mezi dvěma největšími favority Plzní a Spartou, do kterého ani jeden z rivalů překvapivě nepůjde z prvního místa. V lepší pozici je obhájce titulu domácí Viktoria, která má na druhém místě tabulky před až pátými Pražany čtyřbodový náskok a v případě vítězství může soupeři už výrazně odskočit.

Západočeši vyhráli nad Spartou poslední čtyři vzájemné zápasy a inkasovala v nich jediný gól. Letenští neradi vzpomínají na loňský souboj v Plzni, kde navzdory padesátiminutové přesilovce podlehli 1:2. Viktoriáni jsou mírným favoritem i proto, že Pražany stále trápí rozsáhlá marodka a na rozdíl od soupeře odehrála čtvrteční duel základní skupiny Evropské ligy doma. Právě pohárové zápasy ale rozpoložení obou týmů změnily. Zatímco sparťané z jediné střely na bránu zvítězili v Izraeli nad Hapoelem Beer Ševa 1:0, Plzeň doma po špatném výkonu podlehla 1:2 rumunské Astře Giurgiu.

"Musíme na prohru s Astrou hned zapomenout. Není ani co analyzovat, protože to bylo tak špatné, že se k tomu nemá smysl vracet. Věřím, že to byl jen blbý den, že se hráči z toho oklepou a proti Spartě podáme úplně jiný a také zodpovědnější týmový výkon." přeje si plzeňský trenér Roman Pivarník.

Zatímco Plzeň z posledních šesti ligových utkání přišla o body jen při minulé remíze 1:1 na Slovácku, Sparta v předchozím kole výhrou nad Jihlavou ukončila šňůru čtyř kol bez vítězství. Letenským se však daří pod vedením dočasného kouče Davida Holoubka, s nímž v pěti soutěžních zápasech vybojovali čtyři výhry a remízu. I přes tuto bilanci považuje Západočechy za favorita. "Plzeň je před námi v tabulce a může rotovat sestavou s ohledem na čtvrteční a nedělní zápas. To jsou dva důležité ukazatele,“ říká.

Spartě naposledy chybělo devět hráčů v čele s Martinem Frýdkem, Josefem Šuralem nebo Tomášem Rosickým. Plzni proti Astře scházel z obvyklé sestavy kvůli zranění jen kapitán Roman Hubník, jeho případná nedělní absence by ale mohla být stěžejní, neboť Viktorii bez něj nefungovala defenziva.