Česko ve druhé lize

V chystané Lize národů budou čeští fotbalisté přece jen nasazeni do druhé ligy pro týmy na 13. až 24. místě žebříčku UEFA. Posun ze třetí ligy do druhé dvanáctky si vybojovali výhrami nad Ázerbájdžánem a San Marinem v závěrečných dvou zápasech kvalifikace mistrovství světa 2018. Češi šli do posledních dvou zápasů kvalifikace z 27. místa žebříčku a potřebovali pod sebe dostat alespoň tři soupeře. A to se povedlo, když Albánie, Slovinsko a Maďarsko výsledkově zaváhaly.

Posun do druhé dvanáctky znamená, že při losování Ligy národů 24. ledna 2018 se mohou Češi těšit na atraktivnější soupeře. Dostanou do skupiny dva celky z výběru mezi Dánskem, Bosnou a Hercegovinou, Tureckem/Maďarskem, Irskem, Severním Irskem, Slovenskem, Rakouskem, Ukrajinou, Švédskem, Nizozemskem, Walesem a případně Chorvatskem, pokud se propadne z první ligy. Definitivní složení čtyř lig bude známo až po úterních závěrečných zápasech kvalifikace MS 2018.  

Liga národů odstartuje v září 2018 a bude soutěžní variantou dosavadních přípravných zápasů. Los každou ze čtyř lig rozdělí do čtyř skupin. Každý z týmů tak bude mít dva až tři soupeře, s nimiž bude ve dvojutkáních bojovat o prvenství ve skupině. To přinese postup do vyšší ligy, poslední místo naopak přináší sestup. Vítězové skupin první ligy si v červnu 2019 zahrají Final Four.

Tato nová soutěž organizovaná UEFA zároveň bude dodatečnou kvalifikací na mistrovství Evropy 2020. Každá ze čtyř lig bude mít jedno účastnické místo, o které budou v březnu 2020 bojovat čtyři nejlepší týmy, které si postup nezajistí z běžné kvalifikace.