Češi zakotvili na Ostrovech

Sobotní podvečerní los v Bukurešti, která je jedním z dvanácti hostitelských měst EURO 2020, rozhodl, že čeští fotbalisté se v základní skupině D utkají s Anglií, s níž hráli v letošním roce i kvalifikaci. Reprezentanti narazí stejně jako na minulém EURO ve Francii na vicemistry světa Chorvaty a zbylým soupeřem bude vítěz play off Ligy národů C, jímž bude Skotsko, Norsko, Srbsko, nebo Izrael. Národní tým odehraje dva zápasy v Glasgow a jeden v Londýně. Los, na kterém se podílel i bývalý český reprezentant Karel Poborský, rozdělil 24 týmů do šesti čtyřčlenných skupin. Do vyřazovací části šampionátu postoupí první dva celky z každé skupiny a nejlepší čtyři mužstva z třetích míst. Mistrovství Evropy začne 12. června v Římě zápasem domácí Itálie s Tureckem a vyvrcholí o měsíc později finálovým duelem v Londýně.

Svěřenci trenéra Šilhavého vstoupí do šampionátu 15. června v Glasgow soubojem s vítězem play off. Na stejném místě se 19. června utkají s Chorvatskem a skupinu uzavřou ve Wembley 23. června proti Anglii. Narazí tedy na dva ze čtyř semifinalistů loňského mistrovství světa v Rusku- Angličané skončili čtvrtí, Chorvaté druzí. "Očekávali jsme, že týmy z prvních dvou košů budou silné a ani ze čtvrtého to nebude lehký soupeř. Anglii dobře známe, s Garethem Southgatem jsme se pozdravili na pódiu a zasmáli jsme se tomu, že se zase uvidíme. Chorvatsko je vicemistr světa, také skvělý tým," zdůrazňuje Jaroslav Šilhavý.

Zatím je známo 20 z 24 účastníků Eura, o zbylých čtyřech se rozhodne až v březnu při play
off Ligy národů, jehož vítězové mají místa ve skupinách C, D, E a F. Turnaj se bude hrát poprvé ve 12 zemích na počest 60. výročí evropských šampionátů, každou skupinu budou hostit dvě města. Los byl neobvyklý, neboť ho UEFA přizpůsobila účasti pořadatelských týmů. Jednotlivé celky byly předem umístěny do měst tak, aby mohly hrát doma; celkem 13 z 24 pozic už bylo obsazeno před losem.

UEFA nasadila reprezentace do košů podle výsledků v kvalifikaci a český celek těsně udržel pozici ve třetím. Reprezentanti měli
dopředu jistotu, že se vyhnou obhájcům trofeje Portugalcům, Turecku, Dánsku, Rakousku a Švédsku, zároveň nemohli být zařazeni do skupiny B. Bývalý německý reprezentant Philipp Lahmpři losu nejprve rozhodl, že se Češi vyhnou skupině A sobávaným cestováním do dalekého Baku. A poté o tom, že si zopakují kvalifikační souboje s Anglií. V březnu na úvod utrpěli ve Wembley historický debakl 0:5, v říjnu doma v Edenu ale Albion porazili 2:1 a připravili mu jedinou bodovou ztrátu ve skupině, kterou soupeř vyhrál. S Chorvatskem reprezentanti hráli v roce 2016 na EURO ve Francii druhý zápas. V závěru dokázali stáhnout dvoubrankovou ztrátu a remizovali 2:2. V roce 2011 s Chorvaty prohráli v přípravě 2:4 a v prosinci 1996 podlehli na turnaji v Casablance na penalty.

Česko v samostatné historii postoupilo na všech sedm mistrovství Evropy, což se podařilo jen Francii, Itálii, Německu, Portugalsku a Španělsku. Na posledním kontinentálním šampionátu v roce 2016 skončilo ve skupině. Na EURO 2020 postoupili reprezentanti z druhého místa v kvalifikační skupině A.