Češi ve třetím koši

Při losu základních skupin EURO 2020 v sobotu 30. listopadu v Bukurešti budou čeští fotbalisté ve třetím ze čtyř šestičlenných výkonnostních košů. Definitivu jim dala v posledním hracím dnu kvalifikace výhra Walesu nad Maďarskem 2:0. Reprezentanti mají zároveň jistotu, že se vyhnou skupině B. Český celek skončil v tabulce deseti týmů postupujících z druhých míst ve skupinách na osmé příčce a jako poslední se dostal do třetího koše.

Svěřencům trenéra Jaroslava Šilhavého hrozil po nedělní porážce 0:1 v závěru kvalifikace v Bulharsku pád do nejhoršího čtvrtého koše, pomohla jim ale pondělní výhra Řecka nad Finskem. Seveřané získali méně bodů než český tým stejně jako Wales. Spolu s ním jsou ve třetím koši také obhájci trofeje Portugalci, Turecko, Dánsko, Rakousko a Švédsko. Žádného z těchto soupeřů reprezentanti nemohou při losu skupin dostat.

Národní tým má s ohledem na to jistotu, že nebude hrát ve skupině B, kde se představí Dánsko coby jeden z pořadatelů. Závěrečný turnaj se na počest 60. výročí evropských šampionátů poprvé uskuteční ve 12 zemích. UEFA přizpůsobuje los účasti pořadatelských zemí a jednotlivé týmy jsou předem dosazeny do měst tak, aby mohly hrát doma. Skupina B tak je už před losem paradoxně ze tří čtvrtin zaplněná. Pořadatelské země Rusko a Dánsko doplní Belgie, která jako jediná zbývá z prvního koše. Další čtyři celky budou hostit skupinu a zbývající tým Ukrajina nemůže hrát s Ruskem z politických důvodů. Po kvalifikaci je známo 20 z 24 účastníků EURO 2020, zbylá čtyři místa zaujmou čtyři vítězové šestnáctičlenného play off Ligy národů, kde se představí i Slovensko. Až los rozhodne o tom, který ze čtveřice týmů Bulharsko, Izrael, Maďarsko a Rumunsko půjde do části play off C.

Rozdělení do košů pro los EURO 2020:
1. koš: Belgie, Itálie, Anglie, Německo, Španělsko, Ukrajina,
2. koš: Francie, Polsko, Chorvatsko, Švýcarsko, Nizozemsko, Rusko,
3. koš: Portugalsko, Turecko, Dánsko, Rakousko, Švédsko, ČESKO,
4. koš: Wales, Finsko, 4 vítězové play off Ligy národů.

Základní skupiny EURO 2020:
Skupina A (Řím, Baku): Itálie.
Skupina B (Petrohrad, Kodaň): Belgie, Rusko, Dánsko.
Skupina C (Amsterodam, Bukurešť):Nizozemsko.
Skupina D (Londýn, Glasgow): Anglie.
Skupina E (Bilbao, Dublin): Španělsko.
Skupina F (Mnichov, Budapešť): Německo.

Play off Ligy národů:
A: Island, Bulharsko/Izrael/Maďarsko/Rumunsko.
B: Bosna a Hercegovina, Slovensko, Irsko, Severní Irsko.
C: Skotsko, Norsko, Srbsko, Bulharsko/Izrael/Maďarsko/Rumunsko.
D: Gruzie, Severní Makedonie, Kosovo, Bělorusko.