Ceny Václava Jíry uděleny

Bývalý reprezentant a útočník Brna Karel Kroupa, někdejší funkcionář a průkopník ženského fotbalu Otto Beichel a dlouholetý lékař národního mužstva Petr Krejčí se stali letošními držiteli Cen Václava Jíry. Fotbalová asociace České republiky je stejně jako předchozí laureáty vyznamenala za celoživotní přispění k rozvoji českého fotbalu. Předání cen se odehrálo v Břevnovském klášteře v Praze.

Sedmašedesátiletý Kroupa v sezoně 1977/1978 pomohl Zbrojovce k jedinému mistrovskému titulu v historii a dvakrát získal korunu pro krále ligových střelců. Nejlepší fotbalista Československa za rok 1977 nastřílel ve 277 zápasech 118 branek a je členem Klubu ligových kanonýrů týdeníku GÓL. Během 21 reprezentačních zápasů skóroval čtyřikrát. Závěrečných šest let fotbalové kariéry strávil v nižších rakouských soutěžích, pak se do brněnského klubu vrátil jako funkcionář a definitivně z něj odešel v roce 2005.

Osmdesátiletý Beichel velkou část života spojil s ženským fotbalem. V roce 1979 založil tým v Třebotově, poté krátce působil i jako předseda ženského oddílu ve Spartě. V roce 1990 byl zvolen prvním předsedou ženského fotbalu pod ČMFS, tuto funkci zastával třináct let a podílel se na vzniku ženských reprezentací do 19 a 17 let.

Šestašedesátiletý Krejčí se stal lékařem národního týmu v roce 1995. S českými fotbalisty absolvoval šest evropských šampionátů, MS 2006 v Německu a brzy s reprezentací překoná hranici 250 oficiálních zápasů. Působí jako vedoucí lékař Interního ambulantního oddělení v Ústřední vojenské nemocnici v Praze a je také předsedou zdravotní komise FAČR.