Bude z trojlístku kvarteto?

Po teprve čtyřech odehraných ligových kolech lze sotva dělat nějaké závěry, byť dosavadní stoprocentní bodový zisk tří hned týmů (a zároveň největších favoritů na mistrovský titul Plzně, Slavie a Sparty), zaznamenaly tuzemské historické anály naposledy v protektorátní lize… Uvidíme, jak jim tato bilance dlouho vydrží, každopádně určitě skončí před zářijovou reprezentační přestávkou, neboť v sedmém kole dojde v Edenu k prestižnímu souboji domácího vicemistra s úřadujícím mistrem!

V tu dobu již bude bezprostředně po losu základních skupin Ligy mistrů a Evropské ligy, v nichž má v nadcházejícím ročníku český klubový fotbal unikátně garantované trojnásobné zastoupení. Počítalo se rovněž s účastí renovované „internacionální“ Sparty, která si však bohužel podruhé v řadě zopakovala vyřazení srbským soupeřem už v předkole, tentokrát s průměrným Spartakem Subotica, což odnesl hned po prvním nepovedeném zápase vyhazovem trenérem Pavel Hapal. Trojlístek Plzeň-Slavia-Jablonec může rozšířit na kvarteto ještě olomoucká Sigma, která si domácí výhrou 2:0 nad Kajratem Almaty vytvořila solidní postupovou pozici pro odvetu v dalekém Kazachstánu. Jenže pak by Hanáci narazili s největší pravděpodobností na FC Sevillu, trojnásobného vítěze Evropské ligy z posledních sezon, což je sice velmi atraktivní protivník pro diváky, ale na trávníku sok z jiné fotbalové galaxie, jehož překonání by bylo ještě mnohem větší senzací než zmíněné vypadnutí Sparty… Naopak Slavia si může svým způsobem vybírat. Evropskou ligu má již jistou, ale podruhé v klubové historii si může zahrát i skupinovou fázi Ligy mistrů. Úterní odveta v Kyjevě s Dynamem dá na tuto kardinální otázku konkrétní odpověď, kudy dál se bude ubírat cesta červenobílých do Evropy.

Vraťme se ale ještě zpátky do české kotliny. Sympatickým průvodním jevem úvodních prvoligových kol je nadprůměrný počet vstřelených branek, na kterém se podílejí i týmy, od nichž se to v předsezónních prognózách rozhodně nečekalo. Nováčkovi z Příbrami se doma povedlo nastřílet dvakrát po čtyřech gólech, utkání Karviné s Mladou Boleslaví skončilo spíš hokejovým výsledkem 3:4, Tepličtí vyprovodili Duklu ze Stínadel „bůrem“… Teď půjde hlavně o to, aby se s gólovým kořením z takticko-bodových důvodů nezačalo brzy zase šetřit jako s pověstným šafránem. K mírnému optimismu mě svádí přístup trenérů především mladší generace, kteří svým svěřencům na cizích hřištích nepředepisují kategoricky jen defenzivní noty za každou cenu, a naopak si to chtějí i s papírově silnějším či zkušenějším soupeřem rozdat na „férovku“. Pokud se i u nás bude praktikovat oboustranně otevřený fotbal, nemusely by zůstat vize o nárůstu návštěvnosti jen zbožným přáním…