„Bílý balet“ bude tančit v Plzni!

Fotbalisty Plzně čeká v základní skupině G Ligy mistrů vítěz posledních tří ročníků a historicky nejúspěšnější tým soutěže Real Madrid. Viktoria dále narazí na AS Řím s českým reprezentačním útočníkem Patrikem Schickem a CSKA Moskva. Rozhodl o tom los v Monaku, které opouštěl klubový triumvirát Tomáš Paclík-Adolf Šádek-František Mysliveček nadmíru spokojený.

Plzeň si základní fázi Ligy mistrů zahraje po pěti letech a celkově potřetí, za účast ve skupině má už nyní jistých v přepočtu téměř 400 milionů korun. V roce 2011 úřadující český šampion při své premiéře obsadil třetí místo a z něj prošel do jarní části Evropské ligy. To samé se Viktorii povedlo zopakovat o dva roky později. Od té doby žádný český celek skupinu prestižní soutěže nehrál. „Co víc si můžeme přát, potřetí máme ve skupině vítěze posledního ročníku Ligy mistrů Real Madrid, který je nejlepším týmem světa. Trenér Vrba chtěl jet do Ruska, tak se mu přání také splní. Jsme spokojeni s losem i se soupeři, které nám přisoudil,“ usmíval se pár minut po skončení losovacího aktu generální ředitel plzeňského klubu Adolf Šádek. Také majitel Viktorie Tomáš Paclík se tvářil nadmíru spokojeně. „Při losu jsem nebyl vůbec nervózní, protože pan Šádek vždycky přesně předpověděl, do které skupiny půjde vylosovaný klub ze čtvrtého koše,“ prozradil interní komunikaci ze sálu v Monte Carlu. 

Ve stejnou dobu i ve stejném duchu se nesly i bezprostřední ohlasy v Plzni. "V Lize mistrů si moc vybírat nemůžete. Máme tam jedno mimořádné mužstvo, jedno velmi dobré mužstvo a jedno, s kterým jsme minule uspěli a postoupili dál. Tak uvidíme, jestli nám to vrátí, nebo uspějeme zase tentokrát my. Rádi bychom postoupili do Evropské ligy, jak se nám to podařilo už dvakrát. Doufám, že i tentokrát budeme bojovat o třetí místo. Pro fanoušky v Česku je to něco mimořádného. Je to spíš taková odměna za titul, čeká nás prostě zápas s nejlepším soupeřem na světě,“ prohlásil trenér Pavel Vrba. A co hlas z plzeňské kabiny? Hodně kluků si přálo Real, já taky, takže jsem spokojený. Bude to velký zápas, nejen pro nás, ale pro celý region. Myslím, že jak my, tak fanoušci si takový zápas v Plzni zasloužíme! Je to hratelná skupina. Šance je vždy, věřím, že do jarních bojů postoupíme,“ neskrýval odhodlání úřadujícího českého mistra kapitán Roman Hubník.

První kolo základních skupin je na programu 18. a 19. září a poslední šesté kolo pak 11. a 12. prosince. První dva týmy z každé skupiny postoupí do vyřazovacích bojů, celky na třetích místech se kvalifikují do jarní části Evropské ligy. Los splnil přání několika plzeňským hráčům, kteří toužili dostat Real. "Bílý balet" vyhrál Ligu mistrů čtyřikrát za posledních pět sezon a s 13 prvenstvími je historicky jasně nejlepším celkem soutěže. V létě opustila madridský velkoklub hlavní hvězda Portugalec Cristiano Ronaldo, který zamířil do Juventusu. Kvůli CR7 a viceprezidentovi „Staré dámy“ Pavlu Nedvědovi, který se losování ve Forum Grimaldi tradičně zúčastnil, si další fotbalisté přáli dostat se do „turínské“ skupiny.

Zatímco na Real narazí Plzeň poprvé, s dalšími dvěma týmy ve skupině už v pohárech hrála. S AS Řím se předloni utkala ve skupině Evropské ligy - doma s ním remizovala 1:1 a venku prohrála 1:4. Za třetí celek minulé sezony italské ligy tehdy ještě nehrál dvaadvacetiletý český forvard. Na CSKA Moskva, které skončilo v minulé sezoně ruské ligy druhé, má Viktoria skvělé vzpomínky. Před pěti lety právě na jeho úkor skončila ve skupině Ligy mistrů třetí a prošla do jarní fáze Evropské ligy. V Rusku prohrála 2:3, ale doma na závěr skupiny po památném obratu zvítězila 2:1 gólem Tomáše Wágnera z 90. minuty.

Program zápasů Plzně:
    19. září: 21:00 Plzeň - CSKA Moskva,
    2. října: 21:00 AS Řím - Plzeň,
    23. října: 21:00 Real Madrid - Plzeň,
    7. listopadu: 21:00 Plzeň - Real Madrid,
    27. listopadu: 18:55 CSKA Moskva - Plzeň,
    12. prosince: 18:55 Plzeň - AS Řím.