Bez branek a bez diváků

To je asi nejzlověstnější destruktivní kombinace, jakou může kolektivní sport, který se hraje na branky, zažít. Český klubový fotbal si „vyžere“ během několika dnů obojí, navíc v interpretaci klubového trojlístku, který v tuzemské nejvyšší soutěži v poslední dekádě kraluje, a i v nové sezoně se netají ambicemi na titul.

Už hodně dlouho se nestalo, aby mistr a vicemistr v jednom ligovém kole svorně opouštěli trávníky po bezbrankových remízách, byť se k nim každý nich dopracoval úplně odlišně. Viktoriáni ve vršovickém „Ďolíčku“ za celé utkání netrefili brankový prostor „Klokanů“, kteří jim, nutno dodat, v podobně vychýlené mušce zdárně sekundovali. Slávisté v Karviné orazítkovali tyč, břevno, spálili další šance, tu největší pak dosud spolehlivý exekutor Tomáš Souček, který penaltu tentokrát poslal metr vedle. I na ostatních stadionech však třeli gólovou bídu s nouzí, pouze na Letné padly tři branky, ale ani jedna ze hry. Vedoucí gól Sparty dal hlavou Costa po rohovém kopu Kangy, který v dalším průběhu proměnil dvě penalty. Devět gólů v sedmi zápasech (duel Teplic s Mladou Boleslaví byl odložen kvůli komplikované zpáteční cestě hostů ze čtvrteční vítězné odvety druhé předkola Evropské ligy z Kazachstánu) je výmluvným vysvědčením zřejmě nakažlivé střelecké indispozice.

Ještě horší scenérie liduprázdných hledišť jsou teprve před námi a zažijí je na vlastní kůži hráči obou pražských „S“, pokud červenobílí opět neuspějí u Odvolací komise FAČR. Po dalším pyrotechnickém excesu v Edenu v utkání s Olomoucí, v jehož závěru létaly světlice do sektoru příznivců hostů, sečetla disciplinárka Slavii poslední hříchy a zároveň aktivovala platnou podmínku, ve které se klub nacházel. Vynesla tvrdý verdikt – sobotní ligový zápas s Libercem se bude hrát bez diváků! Její největší rival z Letné zažije liduprázdný dům ve čtvrtek navečer v úvodním střetnutí třetího předkola Evropské ligy s tureckým Trabzonsporem. Sparta, která dvakrát v řadě nepostoupila přes hratelné soupeře do základní skupiny této evropské soutěže a v létě deklarovala generální restart klubové politiky, pyká pro ni v tu nejnevhodnější dobu za loňské domácí výtržnosti frustrovaných fanoušků v průběhu odvetného utkání se srbským outsiderem Spartakem Subotica, kdy vběhli na hřiště a přerušili zápas…