Baník si plácl s Vrbou!

Trenérem fotbalistů Ostravy bude od nové sezony Pavel Vrba, který byl začátkem tohoto týdne odvolán od mužstva Sparty. Bývalý kouč Plzně či české reprezentace podepsal s Baníkem víceletou smlouvu. "Přiznám se, že nebylo moc nad čím přemýšlet. Chtěl jsem se vrátit tam, kde jsem s velkým fotbalem začínal. K Baníku mám vztah. Klub má zase ambice, dobré zázemí, akademii a skvělé fanoušky," říká osmapadesátiletý kouč, který v Baníku začínal svou trenérskou kariéru. V roce 2004 klub opustil poté, co s Františkem Komňackým tým dovedli k poslednímu titulu. Na lavičce nahradí Tomáše Galáska, který se rozhodl po sezoně vrátit do Německa, kde má rodinu.

"Když se naskytla příležitost otevřít jednání s Pavlem Vrbou, nebylo nad čím váhat. Museli jsme reagovat velmi pružně, protože na trhu byl o takového kouče okamžitě značný zájem," konstatuje výkonný ředitel Baníku Michal Bělák a dodává: "Jednání bylo velice korektní, rychlé a bezproblémové. Velmi rychle se ukázalo, že jsme naladěni na podobnou notu. A především Pavel Vrba sám ukázal, že má zájem jít právě do Baníku, což věc usnadnilo."

Vrba slavil největší úspěchy s Plzní, s níž získal tři ligové tituly a třikrát si s ní zahrál skupinu Ligy mistrů. Reprezentaci trénoval od prosince 2013 do června 2016, kdy ji vedl na EURO ve Francii. Působil také na Slovensku u týmů Púchova a Žiliny, v bulharském Ludogorci Razgrad a krátce vedl ruskou Machačkalu. "S majitelem klubu se známe a debaty o fotbale jsme mívali už dříve, proto vím, že míří vysoko. Proto bych byl rád, kdyby se jeho ambice naplnily a znovu se tu jednou hrály evropské poháry a nevzpomínalo jen na historii," přeje si. Na angažmá v Ostravě se dohodl jen pět dnů po odchodu ze Sparty. "Námluvy byly hrozně rychlé. Obě strany cítily, že to chceme udělat. Jednání bylo rychlé a bez komplikací. Baník jsem celou tu dobu sledoval, jsem rád, že se po slabším období znovu stabilizoval," zdůrazňuje.