Balkánská mise za dveřmi

Reprezentační kouč Jaroslav Šilhavý oznámí v úterý před polednem nominaci českého národního týmu na zářijový dvojzápas v Kosovu a Černé Hoře, který může, ale také nemusí rozřešit tajenku v kvalifikační skupině A, kdo doprovodí jejího jasného lídra Anglii z druhého místa na EURO 2020.

V seznamu vyvolených a povolaných nelze na začátku nové sezony očekávat překvapivá jména. Velká důležitost nadcházejících duelů na horké balkánské půdě proti týmům, které se dosud na žádném závěrečném turnaji neobjevily, logicky vylučuje prostor pro nasazení nových adeptů a objevů. Trenér proto vsadí na ověřené hráče, které si otestoval při minulých srazech, zároveň ale musí počítat s jejich rozdílnou rozehraností, neboť některé evropské ligy se až teprve nyní naplno rozjíždějí. A bohužel třeba vytíženost českých hráčů v italské Serii A nebyla při ostrém startu zrovna masivní…

Z domácí fotbalové „kuchyně“ bude pochopitelně tvořit kostru v reprezentaci mistrovská Slavia, která razantně vyrazila za obhajobou titulu. Červenobílí mají před sebou středeční odvetu s rumunskou Kluží v Edenu o postup do skupinové fáze Ligy mistrů. Pokud se jim po dlouhém tuctu let podruhé v historii vršovického klubu podaří udělat úspěšný poslední krok, bude to jistě mít blahodárný vliv i na pozitivní klima v národním týmu, které by do něj Souček a spol. euforií z klubové kabiny přinesli.

O mezinárodně ostřílené hráče, kteří právě díky tomu herně i psychicky zvládají mezní situace, má Jaroslav Šilhavý nouzi. Proto absence každého z nich mu přidělává vrásky na čele, naopak návraty rekonvalescentů je alespoň částečně zahlazují. Ani v tomto směru to nebude velký personální průvan. Kapitán Bořek Dočkal kvůli opakovaným operacím achillovky odepíše téměř celý kalendářní rok. Uzdravené plzeňské „kladivo“ Michael Krmenčík musel o víkendu z ligového zápasu s Opavou odstoupit kvůli zranění stehenního svalu, což se většinou nezhojí za dva-tři týdny, které zbývají do dvou kvalifikačních bitev. Tak snad alespoň nejzkušenější současný reprezentant, záložník berlínské Herthy Vladimír Darida se v plné fyzické zbroji bude hlásit znovu do akce s názvem EURO 2020.