„Baby Mourinho“ okouzlil bundesligu

Když se na scéně objeví nový zázračný fotbalový talent, jedná se v drtivé většině případů o nadějného mladíka, který udivuje svými kousky na zeleném pažitu. To však není případ Juliana Nagelsmanna. Sympatický blonďák totiž nediriguje hru Hoffenheimu ze středu pole, nýbrž od postranní čáry! Trenérské funkce se ujal už v osmadvaceti letech jako nejmladší kouč v historii bundesligy a vedení „Kraichgauer“ si mne ruce, že se mu podařila trefa do černého…

Situace byla kritická. Hoffenheim se krčil v bundesligové tabulce na předposledním místě a na záchranu ztrácel pět bodů, když se loni v únoru tehdy osmadvacetiletý Nagelsmann v klubu chopil trenérských otěží. Hlavním koučem se přitom měl stát až v létě před startem nové sezony, ovšem zdravotní problémy Huuba Stevense jeho nástup na lavičku bundesligového mančaftu urychlily. A s příchodem ambiciózního mladíka se začaly dít věci!

Sebevědomí základ úspěchu
„Mám respekt ke všemu, co dělám, ale nikdy se nebojím. A s tím přistupuji i k naší situaci. Musíme se dívat do budoucnosti a nezatěžovat se minulostí. Je velice důležité nabrat sebevědomí, to platí v byznysu i v bundeslize,“ prohlásil Nagelsmann po svém nástupu. „Máme omezený čas, nemůžu předvést zázraky. Musíme v hráčích probudit sebedůvěru, podpořit je. Naučí se několik nových věcí. A pojďme si promluvit po duelu s Brémami, jestli to fungovalo,“ nastínil své plány nebojácně. V následující bitvě na půdě Werderu vybojovali jeho svěřenci důležitý bod za remízu 1:1, ve zbývajících třinácti kolech 7x vyhráli (do té doby v celé sezoně přitom jen 2x naplno bodovali) a zázračně se v nejvyšší soutěži udrželi! „Od prvního dne nám věřil a pumpoval nám do žil sebevědomí. Mluví s vámi přímo a upřímně o čemkoliv. Říkal, že horší už to nemůže být a chce, abychom hráli dobrý fotbal. Je skvělé mít takovou podporu, když vám jde o vše. Okamžitě se to začalo vyplácet,“ chválí svého šéfa střední obránce Niklas Süle.    

Zranění změnilo plány
S trénováním začal někdejší obránce Mnichova 1860 či Augsburgu velmi brzy, kvůli zranění kolena totiž musel jako dvacetiletý ukončit hráčskou kariéru a fotbalu se nechtěl vzdát. A měl velmi dobrého učitele, v Augsburgu krátce pracoval pod současným lodivodem Dortmundu Thomasem Tuchelem. Po přesunu do Hoffenheimu působil sezonu jako asistent u prvního týmu a vedl výběry do šestnácti a devatenácti let. Právě při působení u hoffenheimského „áčka“ mu gólman Tim Wiese vymyslel přezdívku Baby Mourinho, která se rychle ujala. Fotbalovou filosofii však Nagelsmann vyznává jinou než slavný Portugalec, inspiruje se hlavně u úspěšných krajanů: „Popsal bych ji jako mix filosofie Jürgena Kloppa o aktivním presinku pro získání balonu ihned po jeho ztrátě a rychlém přechodu do útoku a důrazu na držení míče a kombinaci dle Tuchela či Guardioly,“ rozhovořil se Nagelsmann pro anglický deník The Sun.

Julian Nagelsmann

Narozen: 23. července 1987, Landsberg am Lerch
Výška: 190 cm
Tým: TSG Hoffenheim

Guardiolovi řekl ne
Právě se španělským lodivodem mohl také spolupracovat. Poté, co v roce 2014 dovedl juniorku Hoffenheimu k titulu a o rok později na druhé místo, o služby talentovaného kouče projevil výrazný zájem slavný Bayern. Na schůzce s předsedou Karl-Heinz Rummeniggem, sportovním ředitelem Matthiasem Samerem a právě Pepem Guardiolou mu bylo nabídnuto místo trenéra týmu do 23 let, ovšem Nagelsmann volání nejslavnějšího německého mančaftu nevyslyšel. A nejspíš dobře udělal. Vždyť krátce nato dostal šanci koučovat v bundeslize a tu zatím využívá bezezbytku. Nejenže Hoffenheim udržel mezi elitou, v aktuální sezoně přesvědčuje, že senzační záchrana nebyla dílem štěstěny – se svými svěřenci vybojoval rekordní sedmnáctizápasovou šňůru bez porážky a útočí na Ligu mistrů! Mančaft, který byl loni na padáka, je aktuálně čtvrtý o čtyři body za druhým Lipskem a s pětibodovým náskokem na pátou Herthu.

Trenér psycholog
Hoffenheim tak prohání německou elitu a hraje parádní fotbal – produktivnější jsou jen Bayern s Dortmundem, méně branek inkasoval pouze vedoucí bavorský gigant. A mladý kouč Nagelsmann udivuje nápady, nebojí se experimentovat s různými taktickými variantami a měnit rozestavení podle soupeře, na kterého jeho svěřenci narazí. „Máme plán pro každou situaci,“ vysvětluje Niklas Süle. „Je to neskutečně flexibilní systém, během zápasu můžeme lehce měnit rozestavení a hrát na tři, čtyři či pět obránců. Nejsme proto tolik čitelní a to je naše výhoda.“ Herní obrození Hoffenheimu ale nesouvisí jen s taktickými změnami, dle samotného Nagelsmanna je však klíč hlavně v přístupu k hráčům: „Trénování je třicet procent taktika a sedmdesát procent psychologie.“ A jak ukazuje, ze svých oveček dokáže dostat maximum! Parádní výkony Hoffenheimu mu nedávno vynesly ocenění pro německého trenéra roku a majitel týmu Dietmar Hopp si je vědom, jaký trenérský poklad si na lavičce hýčká. „Hoffenheim pro něho bude brzy příliš malý,“ prohlásil před pár týdny. Možná, že další interview v Mnichově není tak vzdálenou budoucností…