Aprílové počty

Na začátku dubna zbývají do konce základní části FORTUNA:LIGY čtyři závěrečná kola, po nichž se tabulka podle umístění rozdělí na tři části. Graduje především boj o elitní šestku, do které se po domácí výhře nad dosud na jaře stoprocentní Spartou vmáčkla Mladá Boleslav. Jenže na záda jí s nepatrnými bodovými odstupy dýchají další abonenti – Zlín, na jehož úkor si „Bolka“ polepšila, Liberec, kterému se náramně hodila ve stíhačce remíza z Edenu. Tandem Teplice-Olomouc těží z aktuálně dobré formy a série vítězství, která ho katapultovala na tyto pozice v závětří.

Naopak na poplach musejí bít v ostravském Baníku, který byl po vydařeném podzimu téměř jistě považován za účastníka nadstavbových duelů o mistrovský titul a účast v pohárové Evropě. Nepřesvědčivé výkony a výsledky však způsobily, že ho mají stíhači už téměř na dostřel. Hodně k rozluštění tohoto zapeklitého rébusu napoví sobotní domácí utkání Baroše a spol. s Teplicemi.

Letos poprvé nesestupují z nejvyšší soutěže přímo dva týmy, proto Karviná s Duklou mohou hýčkat naději, že Černého Petra nakonec předají svému soupeři a sami budou mít možnost záchranářského reparátu v baráži s druholigovými vyzývateli.

Ve středu večer bude známé i kvarteto semifinalistů MOL Cupu. V úterý se hrají zápasy Teplice-Sparta a Slavia-Karviná, o den později pak Bohemians 1905-Olomouc a Ostrava-Liberec. V pátek se na sekretariátu FAČR uskuteční losovací akt, po němž už bude možné zvažovat nejrůznější scénáře nejen finalistů, ale především konkrétního dopadu na zástupce v Evropské lize. Po dvou letech přímého postupu, který posunul do skupinové fáze Zlín, resp. Jablonec, bude letos nutné proklestit si cestu nástrahami letních předkol. Toto letité pravidlo platí po loňské unikátní výjimce i pro českého mistra.