Antonín Růsek: „Chtěl jsem zůstat v lize!“

Antonín Růsek: „Chtěl jsem zůstat v lize!“

Nakouknul do reprezentace, v uplynulé sezoně vstřelil v dresu Brna sedm gólů. Na záchranu Zbrojovky však nestačily. Mladý útočník ANTONÍN RŮSEK však chtěl zůstat v nejvyšší soutěži, proto kývl na nabídku Olomouce. V Sigmě se bleskově prosadil do pozice prvního útočníka.

„PO VYROVNÁNÍ BYLA VELKÁ EUFORIE“

Sice jsme doma s Českými Budějovicemi o víkendu uhráli remízu, což jsme nechtěli. Toužili jsme po třech bodech. Ale vzhledem k tomu, že jsme prohrávali ještě chvíli před koncem o dva góly, plichtu bereme. Jde vlastně trochu o malé vítězství. Když jsme v devadesáté minutě vyrovnali na tři tři, na stadionu vypukla obrovská euforie. Slavit vystartovala i celá lavička. Neskutečná radost, kterou jsme prožívali. Bylo by troufalé tvrdit, že jsme věřili, že vyrovnáme. Že tam ten míč dotlačíme. Prostě jsme nakopávali míče do šestnáctky a doufali. Přišlo mi ale, že po celou dobu druhého poločasu jsme měli solidní tlak. Takže předpoklad, že nějaký gól dáme, tam byl. Ale tohle byla fantazie.

 

„DOKÁZAL JSEM SE RYCHLE PROSADIT“

Přihrával jsem na poslední dvě branky. Jsem hrozně rád, že jsem mužstvu takhle pomohl. Doufám, že to bude z mé strany dál lepší a lepší, že přidám také nějaké góly. Do Olomouce jsem přišel v pozici útočníka číslo pět, je skvělé, že jsem se dokázal tak brzy prosadit do základní sestavy. Každý jsme začínali v přípravě od nuly, během ní sestava nějak vykrystalizovala. Sezonu jsme rozjeli v tomto složení. Máme však kvalitní kádr, v Sigmě je velká konkurence. Zápasů bude hodně, může se stát, že se protočíme. Bude záležet podle formy, podle tréninků.

 

„STYL KOUČE JÍLKA JE MI BLÍZKÝ“

Z Brna jsem odešel pochopitelně z důvodu, že jsem chtěl hrát dál první ligu. Kromě Sigmy měl o mě zájem ostravský Baník. Pro Sigmu asi byl rozhodující argument trenér Jílek. Je mi blízký styl, jakým se jeho týmy prezentovaly, a nyní se prezentuje Olomouc. Navíc, když jsem byl mladší, často jsem na Hanou jezdil na ligu jako divák. Do sezony jsme vstoupili tak napůl. Ve třech zápasech jsme získali čtyři body. Plus máme k dobru odložený zápas se Slavií. Kvůli němu jsme teď měli pauzu, nehráli jsme čtrnáct dnů. S kluky v kabině jsme si říkali, že bychom radši hráli. Ale tohle my hráči, neovlivníme.

 

„DOZADU MÁME OKÉNKA“

Asi by byla větší spokojenost, kdybychom Budějovice porazili. Není to sice z naší strany úplně špatné, ale je na čem pracovat. Můžeme hrát rozhodně líp. Se Sigmou máme cíl, pohybovat se v tabulce co nejvýš. Bude záležet, jak sezonu rozjedeme, jak se nám bude výsledkově dařit. Uvidíme. Ale že by klub vyhlásil útok na pohárové příčky, to zase ne. Hodně gólů dáváme, ale i dostáváme. Zaměřujeme se hodně na útočnou fázi. Obrannou určitě nevypouštíme, ale chceme se spíš prezentovat atraktivní hrou. Z toho vyplývá, že dozadu máme okénka. Potřebujeme je zavřít co nejrychleji, abychom tolik branek už nedostávali.

 

„CHCI PŘEKONAT MINULOU SEZONU“

V uplynulé sezoně jsem dal za Zbrojovku sedm gólů, předtím ve druhé lize dvanáct. Jestli jsem si dal nějakou metu pro letošní ročník? Chtěl bych určitě překonat v počtu gólů minulou sezonu. I co do počtu asistenci. Tohle je pro mě velká motivace. Tou další je, vrátit se někdy v budoucnu do reprezentace. Dostal jsem se do ní loni, kdy A-tým kvůli covidu nahradil ligový výběr. Byl jsem samozřejmě šťastný. Teď ale pro mě národní mužstvo není hlavní téma. Soustředím se, abych se prosadil naplno v Olomouci. Pokud se mi to povede, teprve potom můžu myslet dál.“

ANTONÍN RŮSEK

Narozen: 22. března 1999. Výška: 187 cm. Váha: 82 kg. Stav: svobodný. Fotbalový post: útočník. Česká liga: 46 zápasů / 8 gólů. Reprezentace: 1 / žádný gól. Hráčská kariéra: Troskotovice (2005-2007), Miroslav (2007-2008), Troskotovice (2008-2010), Zbrojovka Brno (2010-2017), Znojmo (2017), Zbrojovka Brno (2017-2021), Sigma Olomouc (2021-?). Největší úspěchy: debut v A-týmu ČR (2020), člen reprezentačních výběrů ČR do 16, 17, 18, 19 a 20 let.