Antonín Barák: „Těším se, až si zase zahraju!“

Antonín Barák: „Těším se, až si zase zahraju!“

Zranění zadního stehenního svalu, které utrpěl v květnu na tréninku Slavie, se s Antonínem Barákem táhne třetí měsíc. Teprve v těchto dnech podstoupí v Udine, kam po uplynulé sezoně přestoupil, zátěžový test. Pokud dobře dopadne, měl by dostat povolení k plnému tréninku. Je tedy jisté, že reprezentační záložník nestihne úvodní kolo italské ligy, v němž jeho nový klub hostí v neděli Chievo.

„NEDOKÁŽU ŘÍCT, KDY NASTOUPÍM DO ZÁPASU“

„Jsem rád, že se konečně všechno v dobré obrací. Měl bych být nejspíš stoprocentně fit, ještě ale musím projít zátěžovým testem. S týmem jsem zatím absolvoval jeden trénink. Pokud test dobře dopadne, připojím se k mužstvu v tomto týdnu naplno. Letní přípravu jsem jinak trávil většinou v posilovně, na různých terapiích pod dohledem lékařů a fyzioterapeutů. To byla moje hlavní náplň. Potom se do toho pomalu začalo přidávat hřiště, běhání a postupně i lehce míč. Kdy nastoupím do zápasu, nedokážu říct. Záleží na trenérovi, budu určitě muset manko dotrénovat.

„MUSEL JSEM SE S TÍM PORVAT“

Bylo nepříjemné, že jsem si zranění obnovil na červnovém mistrovství Evropy jedenadvacítek v Polsku. Bohužel jsem byl na tom hůř než předtím, neboť trhlina ve svalu se ještě zvětšila. V Udine jsem se hlásil zraněný. V posledních týdnech jsem často čelil dotazu, jestli bylo pro mě psychicky náročné, přijít do nového klubu v tomto stavu. V nějaké fázi to nepříjemné bylo, ale taková situace prostě nastala, už s tím nic neudělám. Musel jsem se s tím porvat. Myslím, že je úplně jedno, jestli se člověk zraní v klubu, nebo tam přijde zraněný. Je na každém hráči, jak se s tím dokáže v hlavě vyrovnat.

„V ITALŠTINĚ SE DEN ODE DNE ZLEPŠUJU“

Atmosféru týmu teprve poznávám. Jsou tu hráči mnoha národností. Celou kabinu ještě pořádně neznám, ale všechno se jeví fajn. Mám z toho dobrý pocit. Sám se snažím vzdělávat, především v italštině. Než jsem do Udine dorazil, učil jsem se italsky čtyři měsíce. Chodil jsem na výuku dvakrát týdně na hodinu a půl. Učil mě Ital, který studuje v Praze. Podstatně mi to usnadnilo komunikaci v začátcích. Co po mě lidi chtějí, tomu na devadesát procent rozumím. O něco horší je, když mám mluvit, ale postupně se do toho dostávám. Cítím, že den ode dne se zlepšuju.

„NA SOUSTŘEDĚNÍ JSEM MUSEL ZAZPÍVAT“

Když cokoli potřebuju, pomůže mi český spoluhráč Kuba Jankto. Sám se mi s pomocí nabízí, jsem hrozně rád, že tady je. Po trénincích si jde většinou každý po svém, ale když máme čas, tak jej trávíme s Kubou. Ale i s jinými kluky. Není to však jako u nás, kde jsou spolu hráči často i mimo hřiště. V Česku se při příchodu do nového klubu platí zápisné, to se v Udine nepraktikuje. Ale prošel jsem si jiným přijímacím rituálem. Na uvítací večeři, která se uskutečnila na soustředění v Rakousku, jsem musel zazpívat. To samé podstoupil každý nováček. Ale nebylo to nic hrozného, na písničku měl každý maximálně půl minuty.

„NA SERII A JSEM STRAŠNĚ NATĚŠENÝ“

V neděli začíná italská liga. Zatím nevím, jaké cíle má Udine. Počítám, že majitelé před prvním utkáním Serie A přijdou a nastíní, co by si představovali. Tedy alespoň si myslím, že to tak bude. Osobně jsem na italskou ligu strašně natěšený, na fanoušky, na atmosféru. Vyzkoušel jsem si to v sobotním utkání Italského poháru proti Frosinonne. Přišlo hodně lidí, kulisa byla skvělá. Byl jsem jen na tribuně. Těším se, až si zase zahraju.“

ANTONÍN BARÁK

Narozen: 3. prosince 1994. Výška: 190 cm. Váha: 80 kg. Stav: svobodný. Fotbalový post: záložník. Česká liga: 47 zápasů / 11 gólů. Reprezentace: 3 utkání / 3 branky. Hráčská kariéra: 1. FK Příbram (2001-2014), Graffin Vlašim (2014-2015), 1. FK Příbram (2015), Slavia Praha (2016-2017), Udine (2017-?). Největší úspěchy: pozvánka do reprezentace, člen reprezentačních týmů U19, U20, U21.