Antonín Barák: „První start, první gól. Co si přát víc?“

Antonín Barák: „První start, první gól. Co si přát víc?“

Ještě před dvěma měsíci ve Slavii pořádně nehrál. Zvažoval, jestli nezvolit jinou cestu, přemýšlel o hostování. Teď se záložník ANTONÍN BARÁK těší z premiérového startu v české reprezentaci. Do kvalifikačního zápasu s Norskem ještě nezasáhl, prostor od kouče Karla Jarolíma však dostal v úterní přípravě s Dánskem. A jedenadvacetiletý středopolař Slavie se nemohl uvést lépe: z první střely vykouzlil svůj premiérový gól v národním týmu, kterým přispěl k remíze 1:1.

„Co na to říct? První start, první gól. Co jsem si mohl přát víc? Jsem moc šťastný. To jsem byl už ze samotné premiérové pozvánky do áčka, a teď navíc přišlo tohle. Prožívám nádherné pocity, nikdy na tuto chvíli nezapomenu. Jen mě trošku mrzí, že jsme nevyhráli. Myslím, že jsme byli lepší než Dánové. Mohl jsem přidat ještě jeden gól, jenže jsem stál příliš daleko od brány. Moje hlavička navíc postrádala větší razanci.

„DVA DNY JSEM MĚL HUSÍ KŮŽI. NEROZUMĚL JSEM, CO SE STALO“

Původně jsem počítal, že poletím s jedenadvacítkou na přátelský zápas do Portugalska. Den před srazem A-týmu mi ale zavolal manažer národního týmu Jaromír Šeterle. Oznámil mi, že jsem v nominaci pro kvalifikaci s Norskem a pro přípravu proti Dánsku. Plány jsem změnil velice rád.

Bylo to pro mě obrovské překvapení. Ještě dva následující dny jsem měl husí kůži, nerozuměl jsem, co se stalo. O tomhle jsem snil odmala. Proto fotbal dělám, abych se dostal na tak vysokou metu. Teď se mi to vyplnilo. Hned jsem volal tátovi, který mě k fotbalu přivedl. Říkal, že je na mě moc pyšný. Rozhovor s ním nijak dlouze neprobíhal, bylo to spíš takové dojemné.

„TRENÉR JAROLÍM MÁ MOŽNÁ RÁD MŮJ STYL“

Na kontě mám třiatřicet ligových startů, oproti většině kluků v nároďáku se to nedá srovnat. Trenér Jarolím má možná rád můj herní styl, možná i proto mě do reprezentace pozval. Ocenil, že se mi na podzim povedly nějaké zápasy. Přitom ještě nedávno jsem ve Slavii nehrál pravidelně.

Můj podzim je opravdu neuvěřitelný. Abych se ale mohl radovat i příští rok na jaře, musím přidat, musím pracovat ještě víc. Všechno tohle je krásné, ale člověk nesmí ustrnout a uspokojit se. Nádherné pocity chci zažívat pořád. Vím, že pokud nebudu tvrdě makat, výsledky nepřijdou.

„PŘED NĚKOLIKA LETY MI HROZIL KONEC S FOTBALEM“

Když jsem se dozvěděl o premiérové nominaci do áčka, prolétla mi hlavou vzpomínka na složité období v mojí kariéře. Před několika lety mi reálně hrozil konec s fotbalem. Potýkal jsem se s únavovým syndromem, i s vrozenou vadou zad. Zachránila mě speciální cvičení. Kdybych necvičil, zdraví by mě nepustilo dál.

„SPOUSTA KLUKŮ, SE KTERÝMI JSEM DŘÍV HRÁL, SE MI SMÁLA“

Jsem typem člověka, který je nesmírně cílevědomý. Spousta kluků, se kterými jsem dřív hrával, se mi smála, když jsem jim říkal, že bych se chtěl jednou dostat do reprezentace. Jenže já to měl vždycky nastavené hodně vysoko. Hřeje mě u srdce, že se mi moje velké přání povedlo vyplnit.“

ANTONÍN BARÁK

Narozen: 13. prosince 1994. Výška: 190 cm. Váha: 83 kg. Stav: svobodný. Fotbalový post: záložník. Česká liga: 33 zápasů / 10 gólů. Reprezentace: 1 utkání / 1 branka. Hráčská kariéra: 1. FK Příbram (2001-2014), Graffin Vlašim (2014-2015), 1. FK Příbram (2015), Slavia Praha (2016-?). Největší úspěchy: pozvánka do reprezentace, člen reprezentačních týmů U19, U20, U21.