Aleš Matějů: „Rád bych v Brescii zůstal!“

Aleš Matějů: „Rád bych v Brescii zůstal!“

Z fotbalového hlediska nemá roční hostování obránce ALEŠE MATĚJŮ v italské Brescii chybu. Kmenový hráč anglického Brightonu se probojoval do základní sestavy, pomohl k postupu do Serie A. Mimo trávník však zažil složité období. V listopadu při cestě z nočního klubu havaroval, test na alkohol byl pozitivní. Se slovenským spoluhráčem vyvázli jen s oděrky.

„OSLAVY POSTUPU BYLY ÚŽASNÉ“

„Pro Brescii je postup do první italské ligy velkým úspěchem, na návrat mezi elitu čekala osm let. Těší mě, že jsem se na tom podílel. Před sezonou převzal klub nový ambiciózní majitel, investoval spoustu peněz. Staví se nové tréninkové centrum, vylepšuje se stadion. Řekl nám, že by v horizontu několika let chtěl postoupit do Serie A. Nakonec se cíl podařilo naplnit hned první rok. Oslavy proběhly už po utkání s Ascoli, po kterém bylo jisté, že postupujeme. Po sobotním závěrečném zápase s Beneventem jsme si oslavy užili znovu. Dostali jsme navíc pohár pro vítěze Serie B, atmosféra byla úžasná.

„FANOUŠCI BRESCIE FOTBALEM ŽIJÍ“

Fanoušci na Serii A čekali dlouho, jsou nadšení, fotbalem žijí. Když jdeme s kluky po městě, zastavují nás, fotí se s námi. Majitelé restaurací nás zvou na jídlo, na kafe. Hostí nás gratis. Jsou za postup strašně rádi, těší je, že jsou u velkého momentu - návratu do první italské ligy. Nemůžu posoudit, jaký rozdíl mezi ní a druhou ligou je. Ale logicky, Serie A patří mezi nejlepší soutěže světa, rozdíl tedy bude extrémní. Bylo by pro mě fantastické zahrát si proti Ronaldovi a dalším hvězdám. Jenže pořád nevím, jestli v Brescii zůstanu, nebo se vrátím do Brightonu.

„ZAHRÁT SI SERII A JE LÁKAVÉ“

Když mám být upřímný, rád bych v Brescii zůstal. Vybudoval jsem si tady nějakou pozici, vykopali jsme první ligu, vím, co od mužstva čekat. A dobře vím, jak to tady chodí. A pochopitelně možnost, zahrát si Serii A, je strašně lákavá. Jsem v Itálii od loňského léta, nechtělo by se mi po roce zase někam stěhovat. Není dobré měnit často působiště, rád bych se na nějaký čas usadil na jednom místě. Popravdě ale nevím, jak všechno dopadne. Mezi kluby probíhají jednání, ale jak dopadnou, není otázka na mě. Třeba se nakonec objeví úplně nová varianta.

„SE SEZONOU JSEM SPOKOJENÝ“

Pokud sezonu shrnu, jsem spokojený. Začátky ale byly hodně těžké, musel jsem si zvykat na herní styl. Postupně jsem se do něj dostával, bylo to lepší a lepší. Byla škoda, že jsem se ve druhé polovině sezony zranil. Natrhl jsem si zadní stehenní sval, zranění se mi pořád vracelo. Tři dny jsem trénoval, pak mi ve svalu zase píchlo. Ale jak říkám, ročník byl i z mojí strany celkově povedený, odehrál jsem docela dost zápasů, pomohl jsem k úspěchu. Druhá liga je fyzicky náročná, ale především nesmírně takticky vyspělá. Pro obránce je Itálie velkou školou, doporučil bych jí každému defenzivnímu hráči. Cítím, že jsem se za rok dost posunul.

„NEHODA MI OTEVŘELA OČI“

V sezoně jsem prožil také černou chvíli. Měl jsem nehodu, nadýchal jsem a přišel o řidičský průkaz. Doteď mě mrzí, co se stalo. Co jsem provedl, bylo neomluvitelné, díky Bohu se nikomu nic nestalo. Dostal jsem velkou facku, otevřelo mi to oči, změnil jsem se. Moc si cením, že se za mě klub postavil. Spoluhráči, trenér i prezident. Moc mi tím pomohli. O to víc jsem na hřišti dřel a makal, abych klubu všechno vynahradil. Jsem šťastný, že se povedlo postoupit, v opačném případě by mi fanoušci mohli vyčítat, že jsem pro úspěch neudělal maximum. Snad na to nyní zapomenou.“

ALEŠ MATĚJŮ

Narozen: 3. června 1996. Výška: 184 cm. Váha: 78 kg. Stav: svobodný, přítelkyně Liana. Fotbalový post: obránce. Hráčská kariéra: Sokol Rosovice (2003-2005), 1. FK Příbram (2005-2014), PSV Eindhoven (2014), 1. FK Příbram (2014-2015), Viktoria Plzeň (2015-2017), Brighton & Hove Albion (2017-2018), Brescia Calcio (2018-?). Česká liga: 50 zápasů / 1 gól. Největší úspěchy: mistr české ligy (2016), postup na EURO U21 (2017), postup do Serie A (2019), člen reprezentačních výběrů do 16, 17, 18, 19, 20 let.