Aleš Mandous: „Slavia se neodmítá!“

Aleš Mandous: „Slavia se neodmítá!“

Ligu začal chytat před dvěma lety, v sedmadvaceti. Během dvou roků zažil brankář ALEŠ MANDOUS ohromný vzestup. V Olomouci si vydobyl bleskově takové jméno, že se loni premiérově objevil v reprezentaci, nyní byl na mistrovství Evropy a od léta je posilou mistrovské Slavie.

„MĚL JSEM NEJKRATŠÍ DOVOLENOU V KARIÉŘE“

„Mám za sebou nejkratší dovolenou v kariéře, po mistrovství Evropy jsem měl volno jen pár dnů. Ale nebyl jsem unavený, na Euru jsem nechytal, jenom trénoval. Navíc jsem se chtěl ke Slavii připojit co nejdřív, abych do mužstva co nejrychleji zapadl. Když jsem do Edenu dorazil k podpisu smlouvy a vstoupil jsem na stadion, vybavil se mi okamžitě svůj první zápas v české lize, který jsem absolvoval právě na Slavii. Byť jsme s Olomoucí tenkrát prohráli, mám na utkání krásné vzpomínky. Pamatuju se, že jsem si pořádně zachytal, zápas mi, myslím, vyšel.

 

„CHCI SE UČIT OD ONDRY KOLÁŘE“

Spousta lidí se mě ptá, proč jsem přestupoval do Slavie, když je tam jasnou jedničkou reprezentant Ondra Kolář. Že já jsem zvyklý pravidelně chytat, budu mít hodně těžkou pozici se do brány dostat. Ano, i konkurence mezi tyčemi je ve Slavii největší v české lize, jenže jedná se o nejlepší klub v Česku, taková nabídka se prostě neodmítá. Angažmá ve Slavii mě můžu notně posunout dopředu. Jak tréninky, tak spoluprací s Ondrou Kolářem. Slavie se připravuje na jeho odchod, uvidíme, jestli někam přestoupí. Než odejde, chci se od něj naučit co nejvíc.

 

„HRA NOHAMA MI NEDĚLÁ PROBLÉMY“

Přišel jsem, abych klubu pomohl k dalším trofejím, k úspěchům v evropských pohárech. Chvilku asi bude trvat, než si zvyknu na styl, kterým Slavia dlouhodobě pod trenérem Jindřichem Trpšovským hraje. On i jeho asistenti po mně chtějí přece jen trochu jiné věci, než na které jsem byl poslední roky navyklý. Nějakou dobu potrvá, než je do sebe nasáknu. Potom uvidíme, kdy dostanu příležitost. Počítám, že ve Slavii si hodně zahraju nohama, má totiž založenou hru na rozehrávce odzadu. Gólmani musejí mít dobrou kopací techniku. Myslím, že tohle byl jeden ze zásadních důvodů, proč mě Slavia chtěla. Hra nohama mi nedělá problémy.

 

„V REPREZENTACI JE FANTASTICKÁ PARTA“

Jsem moc šťastný, že jsem mohl být na mistrovství Evropy. V reprezentaci je fantastická parta, všechno bylo super. Nakonec jsme došli až do čtvrtfinále, což je velký úspěch. I kluci, co nehráli nebo byli při utkáních na tribuně, drželi palce těm, kteří byli na trávníku. Každopádně, byla pro mě obrovská zkušenost trénovat s takovými borci, jako jsou Tomáš Vaclík, Jirka Pavlenka nebo Tomáše Koubek. Rozumíme si i lidsky, prostě nádherná spolupráce. Myslím, že naše vztahy se během evropského šampionátu ještě víc prohloubily. Když například Tomáš podepsal smlouvu s Olympiakosem, krátce poté mi poslal esemesku.

 

„V BUDAPEŠTI JSEM MĚL HUSÍ KŮŽI“

Těší mě, že jsem mohl nasát atmosféru velkého turnaje. I když v hledišti nebyla taková, kvůli opatřením proti covidu. Výjimkou bylo osmifinále proti Nizozemsku, v Budapešti mohl být plný stadion. V Puskás Aréně to byl neskutečný zážitek. Už jenom, když jsme vyběhli na rozcvičku, čeští fanoušci skandovali. Měl jsem opravdu husí kůži, jak nám celý sektor fandil. Byl jsem rád, že jsem mohl být v tu chvíli na hřišti. Turnaj nakonec vyhrála Itálie, myslím, že zaslouženě. Její sílu jsme poznali v přípravě před Eurem, dala nám čtyři góly. Ve finále jsme jí všichni přáli.“

ALEŠ MANDOUS

Narozen: 21. dubna 1992. Výška: 185 cm. Váha: 75 kg. Stav: svobodný. Fotbalový post: brankář. Hráčská kariéra: Sokol Nekmíř (1998-2002), Viktoria Plzeň (2002-2013), Střížkov (2013-2014), Most (2014-2015), Žilina (2015-2018), Sigma Olomouc (2018-2021), Slavia Praha (2021-?). Česká liga: 47 odchytaných zápasů. Reprezentace: 1 zápas. Největší úspěchy: účastník EURO (2021), vítěz slovenské ligy (2017), člen reprezentačního výběru do 21 let.