Adam Karabec: „Jsem rád, že jdeme hned hrát!“

Na Letné mu tak trochu prošlapuje ligovou cestu jiný velmi talentovaný mladík, jmenovec útočník Adam Hložek, který je o krok vpředu a taky o rok starší. Na nadcházející EURO hráčů do 21 let ve Slovinsku se však vypravil pouze záložník ADAM KARABEC, byť má na kontě pouze jediný start za česká „lvíčata“, bude v týmu benjamínkem, protože plnoletost dovrší až na začátku července.

Na nedělní sraz „jedenadvacítky“ jsme jeli po zápase v Českých Budějovicích autem s Láďou Krejčím, ale poslední jsme nebyli, protože chvilku po nás dorazili ještě slávisté. Už se těším, až budu mít v létě i já řidičák a nebudu odkázaný, aby mě někdo pořád vozil. Do autoškoly už chodím, mám za sebou pár jízd po Praze, ale víc budu jezdit, až se vrátíme zpátky z mistrovství Evropy ve Slovinsku.


TRENÉŘI ODE MĚ JAKO DESÍTKY CHTĚJÍ TOTÉŽ!“

Jsem rád za každou šanci, kterou od trenérů jako mladý hráč dostanu, protože ve Spartě je velká konkurence. Zajímalo mě, kdo z nich mi dal víc herního času. Vyšlo mi, že pan Vrba, ale ke konci angažmá pana Kotala jsem dostával taky dost prostoru, nastupoval jsem i v základní sestavě. Oba ode mne chtěli zhruba totéž – pohybovat se jako desítka mezi záložníky a hrotovým útočníkem, doplňovat ho, připravovat střelecké pozice spoluhráčům nebo sám z druhé vlny vypálit. Jako mladí, kterých je v současném kádru Sparty poměrně dost, máme i pár pravidelných povinností. Připravujeme pomůcky a balony na tréninky, po jejich skončení je zase uklízíme. Zápisné dává úplně každý, ale kluci, co přicházejí z dorostu, mají nižší sazbu, než kterou náš pokladník „Hany“ (Matěj Hanousek) vyměří těm, kteří se třeba vracejí ze zahraničního angažmá.


COVID-19 JSEM CHYTIL JAKO JEDEN Z POSLEDNÍCH…“

Na podzim mě přibrzdily zdravotní trable. Ze zářijového srazu „jedenadvacítky“, při kterém jsem odehrál za ni svůj první zápas proti San Marinu, jsem se vrátil s podvrtnutým levým kotníkem. Potom se mi udělala boule pod prsty na nártu druhé nohy a nikdo nevěděl z čeho i co s tím. Čtyři dny jsem byl třeba bez bolesti a pátý to bolelo tak, že jsem pomalu nemohl ani chodit. Naštěstí tohle nečitelné zranění postupně zmizelo. COVID-19 jsem před pár týdny chytil jako jeden z posledních hráčů Sparty. Celkový průběh byl sice v pohodě, ale za deset dnů, co jsem musel ležet, jsem prakticky přišel o kondici. Na prvních trénincích po návratu to taky bylo znát, ale nyní jsem už tohle manko dohnal.


BOD Z JIHU ČECH JE NAKONEC PRO NÁS DOBRÝ!“

V předchozích ligových utkáních jsme dávali góly prakticky ze všeho, soupeře jsme přehrávali. Středeční pohárový zápas s Baníkem nebyl jednoduchý, jeho hráči vydrželi dobře presovat, dávali nám jen minimum prostoru ke kombinacím. Zlomili jsme to až z penalty těsně před koncem a postoupili do čtvrtfinále MOL Cupu. V Českých Budějovicích to nebyl náš zápas, měli jsme sice dvě vyložené šance, které jsme neproměnili, ale Dynamo taky, třikrát nám pomohla tyč nebo břevno. Proto je bod z jihu Čech dobrý, protože jsme klidně mohli i prohrát, kdyby domácí v úplném závěru úspěšně dotáhli samostatný nájezd na naši branku…


O SVÉ NOMINACI NA EURO JSEM VĚDĚL DŘÍV…“

S trenérem Krejčím jsme byli v pravidelném kontaktu, zhruba jednou v týdnu mi zavolal a ptal se, jak na tom aktuálně jsem. Trochu jsem tedy tušil, že bych mohl být v konečné nominaci na EURO. Tři dny před jejím oficiálním zveřejněním mi to potvrdil. Mám z toho samozřejmě velkou radost a doufám, že si ve Slovinsku taky zahraju. S Adamem Hložkem vycházíme dobře, rozumíme si. Znali jsme se už ze školy, pět let jsme spolu chodili na základku, jsme nyní i na střední, ale tam už naše docházka tak pravidelná není. Bavili jsme se i o tom, jestli třeba oba nepojedeme na březnové EURO. „Hložan“ dlouho nominaci řešil, nakonec se rozhodli, že ho v tu dobu, co budeme s „jedenadvacítkou“ ve Slovinsku, nechají odpočinout a doma potrénovat.


K ÚSPĚŠNÝM VÝSLEDKŮM POMÁHÁ I SKVĚLÁ PARTA!“

Nevadí mi, že se žádný přípravný kemp před mistrovstvím Evropy nekonal. V pondělí odpoledne jsme odletěli a už ve středu máme v Celje první zápas ve skupině proti Itálii. Jsem rád, že jdeme hned hrát a na nic se nečeká. Kostra mančaftu je pohromadě několik let a my mladí jsme připravení pomoci. Narazíme na strašně kvalitní týmy Španělska a Itálie, můžeme se s nimi na hřišti porovnat, ale každý soupeř se nechá porazit. Už v kvalifikaci kluci těžké zápasy vítězně zvládli – jak v Chorvatsku, tak ten poslední v Řecku. Myslím si, že k tomu pomáhá i skvělá parta, která dlouhodobě drží pořád při sobě. Jsem zvědavý hlavně na Španěly, z nich pak nejvíc na záložníka Brahima Díaze, který kope za AC Milán, a potkali jsme se s ním se Spartou na podzim ve dvou utkáních základní skupiny Evropské ligy.“

ADAM KARABEC

Narozen: 2. července 2003. Výška: 185 cm. Váha: 77 kg. Stav: svobodný, přítelkyně Sabina. Fotbalový post: záložník. Hráčská kariéra: Bohemians Praha 1905 (2009-2016), Sparta Praha (2016-?). Největší úspěch: nominace na EURO hráčů do 21 let ve Slovinsku (2021), nominace v anketě Talent roku 2020.